Teatr Polskiego Radia

"Czarny motyl czarny"
Jacek Snopkiewicz

Reżyseria: ?
Emisja: 2008-05-29

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:

Adam Ferency

1951 -

Leon Charewicz

1951 -

Janusz Rafał Nowicki

1943 -

Andrzej Blumenfeld

1951 - 2017

Marek Frąckowiak

1950 - 2017

Ewa Kania

1948 -

Paweł Szczesny

1963 -

Kazimierz Wysota

1954 -

Janusz Wituch

1968 -

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Ballada o schowku
TPR
Ciężarówka
TPR
Rozwiązanie honorowe
WZS
Uroczysko

Sloniasz
2014-01-25 17:07

download (link dostępny po zalogowaniu)

pavvvel
2014-07-26 23:50

Obsada: Adam Ferency, Leon Charewicz, Janusz Rafał Nowicki, Andrzej Blumenfeld, Marek Frąckowiak, Ewa Kania, Paweł Szczesny, Kazimierz Wysota, Janusz Wituch. 

januszsobolewskiscorpio@o2.pl
2020-08-31 23:09

Teatr Polskiego Radia

Jacek Snopkiewicz - "CZARNY MOTYL CZARNY"

reżyseria: Jan Warenycia
realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:
Leon Charewicz - Bolek, były oficer policji,
Janusz Rafał Nowicki - Prokurator,
Adam Ferency - Tendera,
Andrzej Blumenfeld - Jerzy Czeluga "Karol",
Marek Frąckowiak - Dozorca,
Ewa Kania - Kasjerka/Kobieta,
Paweł Szczesny - Piętka,
Kazimierz Wysota - Kierowca/Mutant,
Janusz Wituch - Zapała/Rambo,

Punktem wyjścia tego fascynującego dokumentu jest śledztwo w głośnej sprawie napadu na bank „Pod Orłami” na ul. Jasnej, w centrum Warszawy (napad miał miejsce 22 grudnia 1964 roku).

Dzięki tytanicznej reporterskiej pracy Jacka Snopkiewicza na jaw wychodzą malwersacje i oszustwa na najwyższych szczeblach milicji i SB. Dowiadujemy się o spiskach, utajnionych akcjach organów ścigania, likwidacjach niewygodnych świadków, a także o wzajemnie zwalczających się grupach politycznych zaangażowanych w sprawę.Jest to dokument wymagający od jego autora precyzyjnej pracy reporterskiej, bowiem – jak zauważa sam Snopkiewicz – „sprawa ta przypomina babę w babie, wciąż tworzy nową historię”.

Podstawowe pytanie brzmi: jak w policyjnym państwie, mającym do dyspozycji nieograniczone siły i techniki komputerowe, nie znaleziono sprawców tego napadu ze szczególnym okrucieństwem? Zwłaszcza, że już pierwszego dnia, jeden ze świadków rozpoznał sprawcę…

Jest to historia niczym z filmu sensacyjnego, tyle, że napisana przez życie, oparta na faktach. Trzymająca w napięciu analityczna opowieść, która powoduje, że czytelnik niejednokrotnie oniemieje, poznając skalę zdeprawowania na najwyższych szczytach władzy ludowej. Dowiadujemy się po raz kolejny jak głęboko zakorzeniona była korupcja, bez względu na wysokość zajmowanego, często najwyższego stanowiska decydentów.
Mimo, że byli oficerowie SB jak ognia unikają spotkań, bojąc się podsłuchów i dziennikarzy, Snopkiewiczowi udało się spotkać z jednym z tych, którzy „wszystko wiedzą”. Nie zaprzeczył on żadnym wątkom, a na pytanie, dlaczego bandyci w czasie napadu nie mieli żadnego kamuflażu w ubiorach, odpowiedział: bo nie musieli. Zapytany „dlaczego”, nic już nie odpowiedział, potwierdzając tym samym najgorszą hipotezę…

Emisja radiowa (premiera) - 29.V.2008r.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: