Rocznice / święta


Robert Louis Stevenson
(1850 - 1894)

128 rocznica śmierci

Szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.

Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Filozoficzne Powiastki i Przypowieści

"Uczta siedmiu mędrców"
Plutarch

Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Emisja: 2009-08-19

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 4
Tagi:

Jan Matyjaszkiewicz

1929 - 2015

Krzysztof Chamiec

1930 - 2001

Marek Bargiełowski

1942 - 2016

Jacek Jarosz

1942 - 2009

Janusz Zakrzeński

1936 - 2010

Włodzimierz Press

1939 -

Witold Skaruch

1930 - 2010

Jarosław Gajewski

1961 -

Józef Duriasz

1936 -

Cezary Morawski

1954 -

Bronisław Pawlik

1926 - 2002

Stanisław Brudny

1930 -

Janusz Bukowski

1941 - 2005

Inne słuchowiska tego samego autora:

FPP
Rozmówki filozoficzne

tquest
2011-10-05 08:24

Spakowałem OBA ODCINKI nadane w  'Dwójce' w 2003 roku w cyklu Filozoficzne Rozprawy i Przypowieści

przekład: Zofia Abramowiczówna
reżyseria: Waldemar Modestowicz
adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska
opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko
realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska

obsada: Jan Matyjaszkiewicz, Krzysztof Chamiec, Marek Bargiełowski, Jacek Jarosz, Janusz Zakrzński, Włodzimierz Press, Witold Skaruch, Jarosław Gajewski, Józef Duriasz, Cezary Morawski, Bronisław Pawlik, Stanisław Brudny, Janusz Bukowski

info: Filozoficzno - teologiczne pisma Plutarcha znane są i tłumaczone w Europie od XV wieku. Do dziś dostarczają tematów literaturze.
Mianem 'siedmiu mędrców' określano w starożytności grckich filozofów z najwcześniejszego okresu. Nie było nigdy ścisłego, powszechnie uznawanego kanonu, kwalifikowano tu różne postacie czasem historyczne czy legendane.
'Uczta siedmiu mędrców' Plutarch'a to najpopularniejszy kanon siedmiu mędrców. Dzieło powstało w IV wieku i obejmuje następujące postacie:
Kleobulus z Lindos, miasta na Rodos, gdzie był tyranem około 600 p.n.e. Jest autorem maksymy 'Najlepszą rzeczą jest zachować umiar'.
Solon z Aten, od niego ma pochodzic zasada 'nic w nadmiarze', sformułowana dla potrzeb etyki praktycznej. Żył w latach 640-559 p.n.e., był słynnym prawodawcą i reformatorem ateńskim, twórcą podstaw ustrojowych państwa ateńskiego, a jednocześnie pierwszym dobrze znanym ateńskim poetą lirycznym.
Chilon ze Sparty, postać niezbyt znana, należąca częściowo do legendy. Żył prawdopodobnie w VI wieku p.n.e. Jemu przypisywano nakaz 'poznaj samego siebie'.
Bias z Priene był z kolei zdania, że 'większość ludzi jest zła'. Był wybitnym politykiem w Priene na wybrzeżu Azji Mniejszej, dobrze znanym w całej Grecji VI wieku.
Tales z Miletu, filozof i matematyk. W filozofii zajmował się moralnością praktyczną i zasadami polityki. Przepowiedział zacmienie słońca 28 maja 585 roku. Uważał, że świat powstał z jednej podstawowej prasubstancji, którą była według niego woda. Był też autorem wielu twierdzeń w matematyce i geometrii. W czasach nowożytnych uważano go często za pierwszego filozofa grckiego, który dał podstawy do naukowego wyjaśnienia świata, odchodząc od obrazu właściwego mitowi i religii.
Pittakos z Mityleny, wybitny przywódca polityczny. Żył około 650-580 p.n.e. Był oskarżany przez przeciwników o rządy tyrańskie. Tworzył prawa i reformował utrój jako 'rozjemca'. Był ceniony za niebywałą mądrośc polityczną. Wśród ustanowionych przez niego praw znajdował się przepis wprowadzajacy zaostrzenie kary dla przestępstw dokonanych pod wpływem alkoholu.
Periander z Koryntu, jako tyran dbał o sukcesy zewnętrzne państwa i jego stabilnośc wewnętrzną, Według tradycji miał ograniczyć użycie niewolników w interesie wolnych najemników oraz zwalczać wystawny tryb życia arystokratów. W okresie jego panowania Korynt prowadził aktywną działalność kolonizacyjną. Wielkość Koryntu zapewniła mu
sławę mędrca, przeciwnicy widzieli w nim natomiast okrutnego władcę, bezwzględnego nawet dla najbliższych.

tquest
2012-06-10 15:21

download (link dostępny po zalogowaniu)

Robertus
2015-01-10 13:09

"Uczta siedmiu mędrców" (????)Autor: PlutarchReżyseria: Waldemar Modestowiczcz. 1Obsada: Jan Matyjaszkiewicz (Diokles), Krzysztof Chamiec (Tales), Marek Bargiełowski (Neiloksenos), Jacek Jarosz (Aleksidemos), Stanisław Brudny (sługa Peliandera / Nefisil), Janusz Zakrzeński (Peliander), Włodzimierz Press (Bijas), Witold Skaruch (Chilon), Józef Duriasz (Solon), Janusz Bukowski (Anacharsis), Cezary Morawski (Pitakos), Bronisław Pawlik (Ezop), Jarosław Gajewski (Kleogubulos)cz. 2ost.Obsada: Jan Matyjaszkiewicz (Diokles), Jacek Jarosz (Ardalos), Bronisław Pawlik (Ezop), Cezary Morawski (Pitakos), Janusz Bukowski (Anacharsis), Witold Skaruch (Chilon), Stanisław Brudny (Nefisil), Włodzimierz Press (Hersjos / Gorgos, brat Peliandra), Marek Bargiełowski (Kleodoros), Jarosław Gajewski (Kleogubulos), Józef Duriasz (Solon), Janusz Zakrzeński (Peliander), Krzysztof Chamiec (Arion)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: