Teatr Polskiego Radia

"Listy jak dotyk"
Grażyna Kuroń, Jacek Kuroń

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz
Emisja: 2010-06-02

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Maja Komorowska

1937 -
(Gaja Kuroń)

Janusz Gajos

1939 -
(Jacek Kuroń)

jola.zgora@gmail.com
2010-06-09 11:50

Gdzie mogłabym tego posłuchać. Nie dane mi było usłyszeć do końca a to piękne słuchowisko. Proszę o pomoc

DamaPik
2010-06-09 21:47


Gaja Kuroń, Jacek Kuroń - "LISTY JAK DOTYK"

Listy jak dotyk to słuchowisko złożone z korespondencji Gai i Jacka Kuroniów, wymienianej podczas długich okresów rozłąki, najczęściej powodowanych zamykaniem Jacka Kuronia w więzieniu za działalność opozycyjną.
Wybór listów został opublikowany w Kwartalniku "Karta" (43/2004), już po śmierci Jacka Kuronia, który przekazał listy wraz ze swoją spuścizną, dokumentującą działalność opozycji przed 1989 rokiem. Adaptacja została zrealizowana na podstawie udostępnionego przez Ośrodek Karta wyboru.

Zbigniew Gluza, prezes Fundacji Ośrodka Karta:
Gdy odszedł Jacek Kuroń, zrozumieliśmy, że Jego „papierowa” spuścizna — jaką lekkim gestem twórcy ruchu społecznego przekazał przed kilku laty do Ośrodka KARTA — jest nie tylko bogactwem, ale i wyzwaniem. Człowiek tak czynny publicznie, o tak wielkim wpływie na rzeczywistość społeczną, a zarazem „nie przywiązujący wagi do archiwaliów”, pozostawił po sobie archiwum, które zaczyna teraz żyć nowym życiem. W Kolekcji Jacka Kuronia, w Archiwum Opozycji, są między innymi 453 listy i grypsy, jakie wymienili z Gają, najbliższą Mu osobą, w ciągu długich okresów przymusowej rozłąki. Jacek oddał nam całą tę korespondencję, wraz z gigantyczną dokumentacją swojej działalności, którą z większą niż On uwagą „przechowała” Służba Bezpieczeństwa.
Trudno było proponować Mu ogłoszenie tych listów za Jego życia. Co one znaczą, zrozumiałem, widząc reakcję Jacka, gdy u nas w Ośrodku przeczytał po raz pierwszy list Gai, który dotarł do Niego już po Jej śmierci i którego wtedy nie był w stanie otworzyć. Przedstawiamy fragmenty wybranych listów (przechodzących przez cenzurę) i grypsów (z okresu internowania Obojga), przekonani, iż ich dotyk poczuje wielu ludzi.

Reżyseria: Katarzyna Michałkiewicz
Realizacja: Maciej Kubera
Opracowanie muzyczne: Renata Baszun
Autor muzyki: Jan Kaliszewski

obsada:
Gaja Kuroń – Maja Komorowska
Jacek Kuroń – Janusz Gajos


wielkość pliku: 17,9 MB
czas trwania: 00:37:39

jakoe
2012-12-30 08:06

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: