Inne - Audiobook

"Scenarzysta"
Czesław Bielecki

Emisja: 2010

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:
  czytane (65) 

DamaPik
2010-06-18 13:27

download (link dostępny po zalogowaniu)


Literatura na antenie Polskiego Radia

Czesław Bielecki – „SCENARZYSTA”

Tylko dla uważnych słuchaczy.
Wielość planów, dialogi, mnóstwo postaci.
I tylko mistrz może podjąć takie wyzwanie.

Adam Ferency
czyta wybrane fragmenty książki, a będzie ich 20.

Muzykę udostępnił nam DANIEL PIGOŃSKI. Sięgniemy także po utwory współtworzonego przez niego wraz z MARCINEM ZIĘTKIEM i MARIĄ PESZEK Elektrolotu.

- Doświadczenia są nieprzekazywalne, ale muszą być przekazywane – pisze Bielecki w swej przenikliwej powieści, będącej swoistym rozliczeniem naszych dziejów ostatniego czterdziestolecia.

Ta świetna, zwarta, unikająca publicystki proza, oparta jest na wyrazistym pomyśle. Jej bohater, Al – Polak żydowskiego pochodzenia, intelektualista, walczący z PRL od 1968 roku – już nie żyje. Frank, Amerykanin zafascynowany jego postacią, usiłuje napisać scenariusz filmu o Alu. Korzysta z jego notatek, rozmawia z jego najbliższymi, dokumentuje polską rzeczywistość przed i po upadku komuny.

Opowieść o Alu – człowieku, który „dyskretnie uczestniczył w historii” – opowiadana jest na tle najważniejszych zdarzeń. Od Marca '68, przez lata 70., KOR i działalność paryskiej „Kultury”, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II („happening na dziesięć milionów”), a potem „szesnaście miesięcy cudu, o który wołał Papież”, stan wojenny, Okrągły Stół, po III RP. Przez powieść przewijają się znane postaci: Giedroyć, Kisiel, Mrożek, Jan Walc, Mirosław Chojecki...

Lecz „Scenarzysta” to nie tylko historia „w pigułce” i próba spojrzenia na nią z dystansu. To piękny, choć gorzki hołd, złożony ludziom takim jak Al.

- Byli nieodpowiedzialni wobec świata materialnego: swoich mebli, książek, domów i miast. Liczył się tylko duch ich historii – szlachetny duch wolności. Narkotyzowali się nim, zawsze gotowi ginąć, aby żyć. Oczywiście, żyje tym pół procenta czy jeden procent. Ale to sól tej ziemi – pisze Bielecki. I pyta, „dlaczego ta optymistyczna historia przez samych bohaterów została uznana za pesymistyczną?”
„Scenarzysta” to ważny, mądry i wyważony głos w dyskusji o naszej polskiej świadomości, kondycji, charakterze. I przyszłości - ostatnie sceny rozgrywają się za kolejnych dwadzieścia lat...

Czesław Bielecki urodził się w 1948 roku. Architekt, publicysta, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, polityk, poseł na Sejm III kadencji. Ponadto autor plakatów, znaków firmowych, książek i esejów.

20 odcinków
czas trwania: 6-8 minut każdy z odcinków

wielkość pliku: 68,3 MB

aleksandra20
2019-07-19 06:29

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: