Inne

"Zapiski ze współczesności"
Józef Hen

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Autobusy
Autobusy
PTW
Długa chyża łódź
TPR
Kapelusz i ciasteczko
PWD
Kwiecień
RWE
Oko Dajana
TPR
Pingpongista
TPR
Szczęście kowala

DamaPik
2010-06-24 10:19


Polskie Radio program 2

cykl: "Zapiski ze współczesności"

JÓZEF HEN
Gościem w "Zapiskach ze współczesności" był tym razem Józef Hen - pisarz, publisycta, autor utworów dramatycznych i scenariuszy filmowych. 8 listopada 2008 roku skończył 85 lat.

Jako nastolatek brał udział w II wojnie światowej, najpierw walcząc o życie w okupowanej Warszawie i podczas ucieczki na wschód, później jako żołnierz Wojska Polskiego. Dramatyczne przeżycia stały się tworzywem wielu jego książek.
Uprawia właściwie wszystkie gatunki prozy. Pisze powieści historyczne („Crimen”, „Królewskie sny”)i współczesne („Mgiełka”, „Odejście Afrodyty”), wspomnienia („Nowolipie”, „Najpiękniejsze lata”), książki sensacyjne („Prawo i pięść”, „Twarz pokerzysty”)i biograficzne („Ja, Michał z Montaigne”, „Błazen – wielki mąż”, „Mój przyjaciel król.
Opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim”, a także eseje i dramaty.

W latach 60. wyreżyserował kilka filmów, a do wielu innych pisał scenariusze, m.in. do „Starej baśni”, „Prawa i pięści” czy serialu „Królewskie sny”.

5 odcinków - czas trwania:
odcinek 1 - 00:14:34
odcinek 2 - 00:14:41
odcinek 3 - 00:14:09
odcinek 4 - 00:13:21
odcinek 5 - 00:13:26

wielkość pliku: 27,2 MB

jakoe
2012-12-31 17:29

download (link dostępny po zalogowaniu)

jakoe
2013-02-28 00:09

Wspomnienia z marca 68. Zebranie nadzwyczajne Związku Literatów Polskich po zdjęciu z afisza „Dziadów” Kazimierza Dejmka. Atmosfera, tworzenie listu protestacyjnego, spotkania z przedstawicielami władzy i reperkusje dla autorów listu. Rozważania na temat cenzury i jej roli w twórczości. Adam Mickiewicz i Tadeusz Boy-Żeleński, który „odbrązowił wieszcza Adama, co mu jednak na dobre nie wyszło”. Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier (ur. 1923) w czasie wojny uciekł przez Lwów do Związku Sowieckiego. Próbował zaciągnąć się do armii gen. Andersa, lecz nie został przyjęty. Ostatecznie trafił do LWP gdzie był korespondentem wojennym. W wojsku służył do 1952 roku. Na podstawie jego scenariuszy nakręcono filmy „Krzyż Walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień” oraz „Prawo i pięść”. Wieloletni członek Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: