Teatr Polskiego Radia

"Baczyński"
Małgorzata Szymankiewicz

Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Emisja: 2011-01-23

Średnia ocena: 2.67
Oddanych glosów: 3
Tagi:

Marcin Bosak

1979 -
(Krzysztof)

Elżbieta Kępińska

1937 -
(Stefania-matka poety)

Agnieszka Judycka

1983 -
(Barbara)

Anna Szymańczyk

1987 -

Paweł Ciołkosz

1982 -

Piotr Bajtlik

1982 -

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Chłopcy malowani
INN
O wszystkim z kulturą - Splendory
INN
Opowieści po zmroku - Jerzy Trela

mastier1929
2011-01-28 15:25

Obsada:
Krzysztof - Marcin Bosak,
Stefania-matka poety - Elżbieta Kępińska,
Barbara - Agnieszka Judycka,
oraz
Anna Szymańczyk, Paweł Ciołkosz, Piotr Bajtlik

Scenariusz Małgorzaty Szymankiewicz zrealizowali: Waldemar Modestowicz (reżyseria), Tomasz Obertyn (oopracowanie muzyczne), Paweł Szaliński (realizacja akustyczna).

 

Opis:

Słuchowisko poetycko-biograficzne o Krzysztofie Baczyńskim napisane z okazji przypadającej 22 stycznia 2011 90-tej rocznicy jego urodzin.

Stanisław Pigoń, na wieść o decyzji Baczyńskiego o wstąpieniu w konspiracyjne szeregi komentował „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Kazimierz Wyka już w 1943 roku w „Liście do Jana Bugaja” jako patronów jego poezji wskazał Słowackiego, Norwida, Miłosza i Czechowicza. Jerzy Zagórski wspomnieniowy szkic o Baczyńskim w Tygodniku Powszechnym z 1947 roku zatytułował „Śmierć Słowackiego”.

Słuchowisko próbuje odpowiedzieć na pytanie jak rodziła się legenda Baczyńskiego – poety i żołnierza. Autorka w scenariuszu, w którym znalazło się wiele wierszy poety, tych znanych i mniej znanych, docieka, jakie powody wstąpienia do konspiracji kierowały tym wrażliwym, chorowitym i delikatnym mężczyzną, który zapowiadał się na znakomitego poetę. Przypomnijmy, że umarł w wieku 23 lat, a więc całą jego twórczość, tak cenioną i powszechnie znaną, można zaliczyć do juweniliów. Odpowiedzi w słuchowisku są niejednoznaczne, tak jak poezja Baczyńskiego, która zabrzmi w znakomitych interpretacjach aktorskich.
Ponadto w słuchowisku wykorzystano wspomnienia zawarte w tomie "Żołnierz, poeta, czasu kurz" pod red. Z. Wasilewskiego oraz fragmenty opowiadania Jerzego Zawieyskiego pt. "Spotkanie z Emanuelem".

premiera: PR1, 23.01.2011

jakoe
2012-11-29 21:02

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: