Teatr Polskiego Radia

"Sen Todory"
Anna Dykczak

Reżyseria: Anna Dykczak
Emisja: 2011-04-13

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Irena Jun

1935 -
(Vanche)

Ewa Kasprzyk

1957 -
(Lily)

Roma Gąsiorowska

1981 -
(Natka)

Inne słuchowiska tego samego autora:

STT
Anioły
TPR
I got life
STT
Papugi w Richmond Park

MarekM
2011-04-11 17:39

Sen Todory

Emisja: 
2011-04-13 20:09   Program 1

Autor: 
Anna Dykczak

Reżyseria: 
Anna Dykczak
Realizacja: 
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: 
Marian Szałkowski

Obsada: 
Irena Jun (Vanche)
Ewa Kasprzyk (Lily)
Roma Gąsiorowska (Natka)


Tytuł słuchowiska Anny Dykczak pochodzi z ludowej bułgarskiej pieśni „Sen Todory”. W dawnych czasach ta piosenka była śpiewana przez Bułgarki, kiedy jedna z nich opuszczała wioskę, żeby wyjść za mąż. Bardzo często te kobiety nigdy więcej nie widziały już swojej ukochanej córki/siostry/wnuczki– odchodziły one do innej wioski, do świata mężczyzn.

„Sen Todory” dzieje się współcześnie w Varnie, w Bułgarii. Świat, który zostanie dźwiękowo wykreowany w dramacie to świat dwustronny: Z jednej stronny jest to słoneczny balkon z dźwiękami krzykliwego, żywego, portowego miasta, gdzie kobiety z trzech pokoleń, z początku tylko plotkują, a w końcu otwierają się przed sobą i zdradzają swoje tajemnice. Z drugiej strony jest to mistyczny świat, antycznej kobiety – Todory, przywołany w dźwięku przez dalekie dzwony cerkwi oraz przejmujące ludowe śpiewy bułgarskich kobiet. Piosenka „Sen Todory” pojawia się jak refren, przypominając, że chociaż współczesne kobiety są niezależne i wolne, nadal są one „oddzielone” od siebie poprzez okoliczności, wybory, i często poprzez mężczyzn. W realistyczny dramat trzech kobiet w różnym wieku, wplatają się jak echo, śpiewy z dalekiej przeszłości…

W sztuce Anny Dykczak każda z kobiet ma różne doświadczenie z mężczyznami– Vanche (babcia) miała bardzo szczęśliwe małżeństwo. Choć jej mąż od lat nie żyje, nadal żyje w świadomości Vanche. Lily (matka) wyszła za mąż za obcokrajowca, żeby uciec z Bułgarii i od rodziców – jej małżeństwo nie wyszło i teraz jest samotną rozwódką, pracoholikiem. Jednak jej nieudane małżeństwo dało jej ukochaną córkę – Natkę. Natka (córka) stoi na progu dojrzałości. Podejmuje niby-dorosłe decyzje, ale nadal jeszcze nie „odeszła” do świata mężczyzn. To ona jest „Todorą” i to ona dopiero „śni” o tym, co się stanie z jej życiem. Jest tak samo niewinna, jak mitologiczna Todora, która „śpi pod drzewem i naiwnie śni o romantycznym bukiecie kwiatów i złotym pierścionku od ukochanego.” Natka daje im wszystkim nadzieję – wszystko przed nią... Czy nauczy się czegoś z błędów jej babci i matki?

jakoe
2012-12-13 04:02

download (link dostępny po zalogowaniu)

rycombel
2018-08-01 23:59

download (link dostępny po zalogowaniu)

Pliki w folderze: Dykczak Anna

kompresje: aac (m4a) + mp3

rycombel
2019-03-30 23:05

link nieaktywny

jakoe
2019-09-14 20:28

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: