Scena Teatralna Trójki

"Nie dorosłem"
Jacek Bończyk

Reżyseria: Jacek Bończyk
Emisja: 2011-05-03

Średnia ocena: 3.5
Oddanych glosów: 6
Tagi:

Artur Andrus

1971 -

Mirosław Baka

1963 -

Przemysław Glapiński

1977 -

Dorota Gorjainow

1972 -

Michał Konarski

1972 -

Jolanta Litwin-Sarzyńska

Edytuj

Beatrycze Łukaszewska

1970 -

Anna Deka-Modrzejewska

1969 -

Albert Osik

1980 -

Jacek Pluta

1973 -

Grażyna Strachota

1960 -

Piotr Szwedes

1968 -

Krystyna Tkacz

1947 -

Marta Walesiak

1978 -

Jacek Zawada

1982 -

Audiofil
2011-05-03 23:05

Retransmisja spektaklu "Nie dorosłem", zarejestrowanego w warszawskim Teatrze Syrena. Spektakl złożony z piosenek legendarnego poety i barda Stanisława Staszewskiego w reżyserii Jacka Bończyka.

W latach pięćdziesiątych Staszewski był duchowym liderem bywalców skupionych wokół warszawskiego klubu "Piwnica" przy placu Grzybowskim, a od 1961 – po wyjeździe do Płocka – obracał się w kręgach młodzieży skupionej wokół klubu "Marabut". To w tym okresie powstały jego słynne piosenki, m.in. "Celina" i "Baranek", znane z interpretacji zespołu Kult i Jacka Kaczmarskiego. W 1967 roku wyemigrował do Paryża.

W "Scenie Teatralnej Trójki" przeniesiemy się w muzyczną podróż w czasie do rzeczywistości lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – tej warszawskiej i tej paryskiej. Usłyszymy między innymi "Samotnych ludzi" i piosenkę "Wiosna wróci, baronowo". Ta ostatnia zabrzmi w szczególnym wykonaniu...

Występują:
Artur Andrus,
Mirosław Baka,
Przemysław Glapiński,
Dorota Gorjainow,
Michał Konarski,
Jolanta Litwin-Sarzyńska,
Beatrycze Łukaszewska,
Anna Modrzejewska,
Albert Osik,
Jacek Pluta,
Grażyna Strachota,
Piotr Szwedes,
Krystyna Tkacz,
Marta Walesiak,
Jacek Zawada.

Zespół muzyczny:
Paweł Stankiewicz - gitara, banjo;
Fabian Włodarek - piano, akordeon;
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne;
Kornel Jasiński gitara basowa, kontrabas.

W audycji zabrzmiały utwory:
1. Samotni ludzie
2. Notoryczna narzeczona
3. Inżynierowie z Petrobudowy
4. Celina
5. Baranek
6. Wiosna wróci, baronowo
7. Kochaj mnie, a będę Twoją
8. A gdy będę umierał
9. U Marianny
10. Nie dorosłem do swych lat

W załączeniu również materiały wideo:
- fragmenty próby i rozmowa z twórcami
- Artur Andrus o swoim udziale w spektaklu

jakoe
2013-02-20 13:22

download (link dostępny po zalogowaniu)

Na "Nie dorosłem" złoży się 19 piosenek Stanisława Staszewskiego. To autorski, więc subiektywny wybór Jacka Bończyka. - Chciałem pokazać utwory powstałe w dwóch okresach życia Stanisława Staszewskiego: szaro-burym (warszawsko-płockim) i kolorowym (paryskim). Zależało mi jednak na nowych aranżacjach, by pokazać w warunkach teatralnych głębię tych tekstów - przestrzeń, czas, to, co się dzieje w głowie człowieka, któremu świat nie pasuje.

Artur Andrus przyznaje, że udział w spektaklu nieco go stresuje. O swojej roli mówi tak: - W dwóch, trzech miejscach pojawiam się tajemniczo, ale również - odważę się to powiedzieć - śpiewam. Uspokajam, tylko jedną piosenkę: "Wiosna wróci, baronowo". To będzie wykonanie mocno intrygujące, a towarzyszyć mi będzie tajemnicza baronowa oraz żywe zwierzę!

Dziennikarz Trójki jest już po wielu próbach muzycznych, o których mówi z charakterystycznym dla siebie lekko złośliwym uśmiechem na twarzy: - Koledzy grający na instrumentach byli bardzo zdziwieni moją obecnością w tym spektaklu. Stopniowo przyzwyczaili się do tego, że można śpiewać tak, jak ja to robię. Generalnie nie jest źle, spotykamy się - oni i ja - gdzieś przy końcu utworu. Jestem jednak spokojny, bo towarzyszący mi chór udowodni, że ta piosenka ma melodię.

Poza Arturem Andrusem na scenie pojawi się, oczywiście, zespół aktorski Teatru Syrena, z którymi Jacek Bończyk pracował już wcześniej. Ale nie tylko: - Od początku było dla mnie jasne, że musi zaśpiewać znakomita Krystyna Tkacz (była aktorka Teatru Ateneum, od pewnego czasu w Syrenie) - mówi reżyser. - Akuratnie dołączył do składu aktorskiego Piotr Szwedes, o którym mało kto wie, że swobodnie radzi sobie ze śpiewem i grą na gitarze. No i jeszcze Mirosław Baka (aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku), z którym znam się od lat. Potrzebowałem do spektaklu faceta z dużym doświadczeniem, męską dojrzałością. Ściągnąłem go, bo odnajduję w nim kompletne alter ego Stanisława Staszewskiego z jego ostatniego okresu. Mirek zaśpiewa trzy najbardziej kluczowe teksty: "Samotni ludzie", "A gdy będę umierał" i "Nie dorosłem do swych lat".

źródło : e-teatr.pl

MarekM
2019-03-04 20:03

Link aktywny

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: