Teatr Polskiego Radia

"Śmierć komandora"
Tomasz Łubieński

Reżyseria: Dobrosława Bałazy
Emisja: 2012-10-13

Średnia ocena: 5
Oddanych glosów: 1
Tagi:

Henryk Talar

1945 -

Aleksander Mikołajczak

1953 -

Monika Pikuła

1980 -

Julia Kołakowska

1981 -

Grzegorz Kwiecień

1986 -

Krzysztof Banaszyk

1970 -

Janusz Rafał Nowicki

1943 -

Inne słuchowiska tego samego autora:

WZS
Koczowisko (reż.Henryk Rozen)
TPR
Koczowisko (reż.Juliusz Owidzki)
WZS
Po imprezie
TPR
Przez las
TPR
Trzeci oddech

JB
2012-10-14 22:45

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Śmierć komandora" Tomasza Łubieńskiego to historia Don Juana, osadzona w realiach prowincjonalnego miasteczka w faszystowskich Włoszech. Ukazuje wpływ totalitaryzmu na życie codzienne małej społeczności, w której jak w soczewce, odbija się stan moralny całego, ogarniętego faszystowską dżumą narodu. W sztuce pobrzmiewają aluzje do słynnego przemówienia Benito Mussoliniego z 1936 roku. I chociaż główni bohaterowie, są mocno osadzeni w historycznych realiach, to jednak treść przesłania jest uniwersalna. Każdy przejaw totalitaryzmu wydobywa z ludzi to, co najgorsze: aroganckie pragnienie posiadania absolutnej władzy, umiłowanie przemocy, użycie zastraszania jako środka sprawowania kontroli. W efekcie pojęcia godności ludzkiej, honoru czy lojalności stają się gorzką parodią, wykrzywiają się jak w krzywym zwierciadle.

Don - alter ego mozartowskiego Don Juana - jest agentem służb specjalnych i morduje Komandora, weterana Wielkiej Wojny, w ramach politycznego zlecenia. Władza, w osobie miejscowego syndyka i cała miejska społeczność ugina kark pod twardym butem faszystowskich mocodawców. Strach przed represjami ze strony nowych sił politycznych staje się chlebem powszednim i obezwładnia wszystkich jednako. Tak samo córkę Komandora jak i jej narzeczonego, syndyka, pomocnika Dona - ordynansa Leppo, jak i młodych przedstawicieli narodu: Mazetta i Zerlinę, których zatruwa faszystowski jad, zanim na dobre zdążą rozwinąć skrzydła. I jedynie cyniczny wysłannik nowej władzy, osadzony w roli "obserwatora" Nico, przez którego pensjonat musi się przewinąć każdy przyjezdny chłodno i cynicznie rozdaje role, decyduje o życiu, wyznacza zadania.

Don swoje zadanie wypełnił do końca, otrzymał zasłużoną karę, jaką była zdrada najbliższego mu człowieka. Ale ten łańcuszek zdrad i podłości wymuszonej strachem dopiero się rozpoczął. I trwa. W każdych czasach, jeśli tylko współcześni na to pozwalają.

adaptacja i reżyseria: Dobrosława Bałazy
realizacja akustyczna: Maciej Kubera
opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

obsada:
Henryk Talar
Aleksander Mikołajczak
Monika Pikuła
Julia Kołakowska
Grzegorz Kwiecień
Krzysztof Banaszyk
Janusz Rafał Nowicki

czas trwania: 00:44:43

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: