Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Brat naszego Boga (reż.Krystyna Skuszanka)"
Karol Wojtyła

Reżyseria: Krystyna Skuszanka

Średnia ocena: 2
Oddanych glosów: 1
Tagi:
  religia (192) 

Jan Frycz

1954 -

Aleksander Bednarz

1941 - 2013

Wojciech Zientarski

1937 - 1996

Maria Kościałkowska

1922 -

Stefan Rydel

1916 - 2007

Andrzej Balcerzak

1925 - 2017

Wacław Jankowski

1904 - 1968

Karol Podgórski

1918 - 1990

Zbigniew Bator

1944 - 2012

Jerzy Hojda

Edytuj

Maria Świętoniowska

1921 - 2004

Tadeusz Szybowski

1933 -

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Brat naszego Boga (reż.Henryk Rozen)
TPR
Hiob
TPR
Wybrzeża pełne ciszy

jakoe
2013-04-02 17:29

download (link dostępny po zalogowaniu)

TPR Radio Kraków

Reżyseria:Krystyna Skuszanka

kagraz66
2013-11-13 18:58

obsada: Jan Frycz, Aleksander Bednarz, Wojciech Zientarski, Maria Kościałkowska, Stefan Rydel, Andrzej Balcerzak, Wacław Jankowski, Karol Podgórski, Zbigniew Bator, Jerzy Hojda, Maria Świętoniowska, Tadeusz Szybowski i inni

adaptacja i reżyseria: Krystyna Skuszanka
muzyka: Krzysztof Penderecki
real. akustyczna: Jerzy Adamańczuk

8tusia83
2021-10-25 03:30

"Światowa prapremiera dramatu odbyła się w grudniu 1980 roku, w Teatrze im. Słowackiego w reżyserii Krystyny Skuszanki. - To było wielkie wydarzenie: artystyczne przede wszystkim, ale także polityczne – przypomina prof. Popiel. W roli Adama Chmielowskiego wystąpił Jan Frycz (dublowany przez Jerzego Grałka) partnerowali mu aktorzy sceny przy placu św. Ducha.

„Finał spektaklu jest niewątpliwym zwycięstwem dramaturga, ponadto specyficzną – a mam wrażenie, że świadomą – polemiką z finałem „Nie-Boskiej”. Galilejczyk u Krasińskiego, przychodzący jako zwycięzca, zastawał pogorzelisko świata, upadły ród ludzki. Przegrał rewolucjonista Pankracy, przegrał poeta Henryk. U Wojtyły rewolucja dopiero się zaczyna, ale ma to być rewolucja „słuszna”, w dobrej wierze i w dobre imię poczęta. Największe zwycięstwo odnosi znów Chrystus, tyle że nie jako Bóg-mściciel, ale ten, który daje większą wolność.” - pisał w swojej recenzji ze spektaklu Tadeusz Nyczek.

Muzykę do spektaklu skomponował Krzysztof Penderecki. „Jako pierwszy dla teatru dramatycznego pozyskać Pendereckiego postanowił Mieczysław Kotlarczyk, który w sezonie 1960/61 przygotowywał inscenizację "Księgi Krzysztofa Kolumba" Paula Claudela w Teatrze Rapsodycznym w Krakowie. Jednak na realizację dramatu katolickiego pisarza nie zgodziły się komunistyczne władze Krakowa. (…) Z Krystyną Skuszanką, zaczął Penderecki pracować nad swoją pierwszą operą na kanwie "Bram raju" Jerzego Andrzejewskiego. Zainteresował się mającą charakter zapisu logorei powieścią o średniowiecznej krucjacie dziecięcej w czerwcu 1961, gdy czołowa aktorka Teatru Rapsodycznego, Danuta Michałowska, w monodramie na niej opartym, granym w Piwnicy pod Baranami, wykorzystała jego utwór "Ofiarom Hiroszimy - tren". Z pisania opery na kanwie "Bram raju" Penderecki wprawdzie zrezygnował, lecz po blisko dwudziestu latach, w grudniu 1980, Penderecki napisał muzykę do "Brata naszego Boga" Karola Wojtyły wystawionego przez Krystynę Skuszankę w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.” - pisze Rafał Węgrzyniak w wirtualnej Encyklopedii Polskiego Teatru.

W 1983 roku, niespełna trzy lata po premierze, spektakl przeniesiony został do studia Radia Kraków. Radiowa wersja głośnego przedstawienia powstawała pod kierunkiem reżyserki radiowej Romany Bobrowskiej. W roli Adama Chmielowskiego usłyszymy Jana Frycza, wystąpią także m.in. Maria Kościałkowska jako Helena Modrzejewska, Wojciech Ziętarski jako Nieznajomy, Marian Cybulski i Jan Adamski jako bracia Albertyni. Radiowa obsada różni się nieco od premierowej."

https://www.radiokrakow.pl/sluchowiska/brat-naszego-boga-na-antenie-radia-krakow

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: