Inne

"Dialogi poetów-Rozmowy o życiu"
Tadeusz Różewicz i Czesław Miłosz

Emisja: 1999

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

pingwin
2014-06-26 11:32

download (link dostępny po zalogowaniu)

Jak wiadomo Tadeusz Różewicz nie lubił udzielać wywiadów dziennikarzom, a te które udało się zarejestrować są zdawkowe. Tym bardziej prawdziwym skarbem jest rozmowa, którą z tej wyjątkowej okazji Państwu prezentujemy.

Tadeusz Różewicz sam wpadł na pomysł, że chętnie porozmawiałby z Czesławem Miłoszem. Nagranie "Dialogi poetów" (jedyny wywiad z Tadeuszem Różewiczem w archiwum Polskiego Radia!) zostało zarejestrowane latem 1999 roku w Krakowie.

Obu poetów bardzo rozbawiło pytanie czy wyobrażają sobie, że ich życie potoczyłoby się odwrotnie: Tadeusz Różewicz zostaje poetą emigracyjnym, a Czesław Miłosz walczyłby w partyzantce? Twierdzą, że odpowiedź na takie pytanie zajęłaby im bardzo, bardzo dużo czasu.

Oboje (mówiąc do siebie zawsze w formie Pan) wspominali swoje pierwsze lektury (baśnie braci Grimm i Andersena) i to jak przecinały się ich ścieżki, jeszcze w latach 30. Rozmawiali o ideałach kobiecego ciała, o szacunku dla siebie, o studenckich wybrykach w Krakowie, o tym jak swoje pierwsze wiersze pokazywali Jarosławowi Iwaszkiewiczowi.

Podśpiewywali dziecięce piosenki, w ich rozmowie zabawna anegdota goni anegdotę, gęsto płyną nazwiska wspólnych znajomych. Krótko mówiąc poeci świetnie się ze sobą czuli w ten letni dzień!

Audycja dostępna na stronie PR

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: