Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Inne - Słynne powieści

"Spis cudzołożnic"
Jerzy Pilch

Emisja: 2014

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

WZS
Lament z lisiej jamy
INN
Rozmowa z Jerzym Pilchem

filanc
2014-06-30 11:51

download (link dostępny po zalogowaniu)

rebecca2001
2015-04-15 17:39

Adam Ferency odczytuje "Spis cudzołożnic"
Dwójka

Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" znakomity aktor czyta jedną z najsłynniejszych powieści Jerzego Pilcha. Zapraszamy słuchaczy na niezwykłą wycieczkę po Krakowie oraz absurdach polskiej historii i dogorywającego komunizmu.

Groteskowa opowieść, której bohaterem jest Gustaw, intelektualista, niespełniony pisarz, wielbiciel i piewca kobiecych wdzięków, oprowadzający szwedzkiego gościa po Krakowie. Zmuszony występować w roli przewodnika po historycznych pamiątkach i nonsensach rzeczywistości połowy lat osiemdziesiątych próbuje jak "najpiękniej" zaprezentować to, co w Polsce i w Polakach najlepsze. Wycieczkę po narodowej mitologii, miejscach bohaterskich czynów urozmaica albańskim koniakiem i opowieściami o swych miłosnych podbojach. (Wydawnictwo literackie)

"Wszystko jest w tej książce trawestacją, przekształceniem, grą między tekstami… Rzeczywistość rodzi się ze słów jak u Schulza, duch parodii panoszy się jak u Gombrowicza, złośliwy dowcip odziedziczony po Mrożku. Towarzystwo wyborne" - pisał o "Spisie
cudzołożnic" krytyk literacki Jan Błoński.

Wydaną w 1993 r. powieść już w 1994 r. na kinowy ekran przeniósł Jerzy Stuhr, który napisał także scenariusz filmowej adaptacji oraz wcielił się w rolę Gustawa. Jerzy Pilch także pojawia się w filmie - w epizodycznej roli mężczyzny, którego główny bohater spotyka w barze Vis-à-Vis na Rynku Głównym w Krakowie. Przede wszystkim jednak pisarz jest współtwórcą dialogów, za które otrzymał nagrodę na gdyńskim festiwalu filmowym w 1994 r.

Od poniedziałku do piątku, godz. 19.10

mc/bch

***

Audycja "Słynne powieści" powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

http://www.polskieradio.pl/8/520/Artykul/1094159,Adam-Ferency-odczytuje-Spis-cudzoloznic-

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: