Scena Teatralna Trójki

"Marchwicki"
Michał Turowski

Reżyseria: Michał Turowski
Emisja: 2017-02-18

Średnia ocena: 3.33
Oddanych glosów: 3
Tagi:
  premiera (436) 
  kryminał (107) 

Anna Apostolakis

1960 -

Arkadiusz Brykalski

1971 -

Michał Czachor

1979 -

Andrzej Mastalerz

1964 -

Letunia2
2017-02-21 22:59

"Marchwicki" radiowy dokument muzyczny Michała Turowskiego poświęcony kulisom śledztwa słynnego seryjnego mordercy Zdzisława Marchwickiego, zwanego "Wampirem z Zaglębia", wokół którego narosło mnóstwo mitów i do dziś niewyjaśnionych zagadek, to drugi po "Próżni prześwietlonej" spektakl radiowy przygotowany w ramach Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych im. Eugeniusza Rudnika.
W scenariuszu wykorzystano materiały sądowe oraz fragmenty książki Przemysława Semczuka "Wampir z Zagłębia". Słuchowisko powstało we współpracy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Teatru Polskiego Radia.

Scenariusz, reżyseria: Michał Turowski

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Michał Turowski

Obsada: Anna Apostolakis, Arkadiusz Brykalski, Michał Czachor, Andrzej Mastalerz

agnolc248
2017-02-22 20:48

Czy można prosić o wstawienie linku do słuchowiska?

rs67pl
2017-02-23 10:01

Wersja monofoniczna na stronie:

http://www.polskieradio.pl/9/333/Artykul/1729428,Marchwicki-na-Scenie-Teatralnej-Trojki

Od kilku tygodni już wszystkie nowe słuchowiska po emisji pojawiają się na stronach Polskiego Radia, tyle że w wersji monofonicznej.

rycombel
2017-02-24 18:08

download (link dostępny po zalogowaniu)

Wstawiając link pragnę jednak zaznaczyć, że jestem całkowicie przekonany co do słuszności tego sądowego wyroku!

Pojawiające się publikacje o niewinności Z. Marchwickiego charakteryzują się jedną cechą: data urodzenia ludzi, którzy to robią, jest na ogół późniejsza od daty wykonania wyroku śmierci na wampirze z Zagłębia!! Ot, znaleźli się "właściwi ludzie, na właściwych stanowiskach", chciałoby się powiedzieć.

Poczekajmy jeszcze 25 lat i znajdą się tacy, którzy będą się domagali kanonizacji mordercy…

I jeszcze jedno: cały czas czeka laur dla tego, kto udowodni prawdziwość "przyznania się do winy" chorego psychicznie Piotra Olszowego. To o nim piszcie książki, nakręcajcie filmy i nagrywajcie "radiowe dokumenty muzyczne"! Wtedy nie trzeba będzie się spierać o winę Marchwickiego…

kompresje: mp3  +  aac (m4a)

gazawat
2017-02-28 14:12

Oczywiście ma pan do swoich przekonań pełne prawo, ale polecałbym zapoznać się z tematem nieco bliżej. Oczywiście film dokumentalny czy słuchowisko radiowe są materiałami popkulturowymi, ale polecam np. "Wampira z Zagłębia" Przemysława Semczuka albo "Kontrowersje wokół seryjnych morderców na przykładzie Zdzisława Marchwickiego" Małgorzaty Piwowarczyk. Oba źródła zawierają wgląd do dokumentów procesowych, stenogramów, akt, Semczuk dodatkowo skontaktował się z całą masą ludzi którzy doskonale tą sprawę pamiętają i przy niej pracowali - milicjantów, adwokatów, dziennikarzy.

Wrażenie robią chociażby wspomnienia o tym jak wyglądały milicyjne przesłuchania, co stało się z milicjantami którzy nie wierzyli w winę Marchwickiego, czemu ze sprawy zrezygnował pierwszy z prokuratorów który miał ją prowadzić, wypowiedzi adwokatów którzy bronili oskarżonego. 

Marchwicki miał swoje za uszami, według niektórych teorii popełnił jedno lub dwa zabójstwa, ale nic nie wskazuje na to, że to właśnie on był seryjnym "wampirem". Historia o Piotrze Olszowym jest tylko jedną z teorii, można w nią wierzyć lub nie, ale całościowo "klei się" dużo bardziej niż opowieści winy Marchwickiego.

Można w to wszystko wierzyć lub nie, można mieć swoje wątpliwości, można wierzyć w winę Marchwickiego - ale aż tak ślepe przekonanie o sprawiedliwości całej sytuacji, bez jakiegokolwiek ziarna niepewności jest moim zdaniem dowodem tylko i wyłącznie nieświadomości jak wyglądała cała ta historia.

Serdecznie pozdrawiam

jo.aszka
2017-03-02 23:06

Rycombel,

zazdroszczę pewności osądu. Ja jej nie mam. 

 

Dziękuję za link i pozdrawiam

 

jo.aszka

Letunia2
2020-04-22 20:57

download (link dostępny po zalogowaniu)

17eye
2020-04-23 10:41

Dzięki

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: