Teatr Polskiego Radia

"Wycinka"
Thomas Bernhard

Reżyseria: Igor Gorzkowski
Emisja: 2017-07-01

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:
  premiera (436) 

Andrzej Mastalerz

1964 -
(Autor)

Adam Ferency

1951 -
(Aktor)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Komediant
DTW
Plac bohaterów

MarekM
2017-07-01 20:05

download (link dostępny po zalogowaniu)

Thomas Bernhard "Wycinka"

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne: Piotr Tabakiernik

Obsada:
Andrzej Mastalerz (Autor),
Adam Ferency (Aktor)

Premierowa "Wycinka" Bernharda. Satyra na artystów
 
Zapraszamy na radiową adaptację głośnej - i w czasie swojego powstania kontrowersyjnej - powieści austriackiego pisarza Thomasa Bernharda.

"Wycinka" to charakterystyczny dla pisarstwa Bernharda monolog narratora (Andrzej Mastalerz), alter ego pisarza, opisujący pewną kolację "artystyczną" odbywającą się w wiedeńskim domu małżeństwa Auersbergerów. Gospodarze wieczoru, wraz z przybyłymi, oczekują na honorowego gościa, jakim jest aktor wiedeńskiego Burgtheater (Adam Ferency), instytucji, która w Austrii jednoznacznie kojarzona jest konserwatywnym podejściem do sztuki.

Literacki oryginał wywołał w austriackiej stolicy w latach osiemdziesiątych ogromny skandal towarzyski. W uczestnikach opisanej kolacji wiele postaci z artystycznego światka Wiednia rozpoznało siebie. Jeden ze sportretowanych bohaterów powieści wytoczył Bernhardowi proces o zniesławienie, co zresztą przysporzyło publikacji znakomitej promocji.

W adaptacji Igora Gorzkowskiego walor rozpoznawalności wśród bohaterów prawdziwych postaci traci na znaczeniu. Nie istotne jest też miejsce i czas rozgrywania się akcji. Słuchowisko stało się więc "czystą", bo pozbawioną konkretnego kontekstu, satyrą na ludzi sztuki, na ich kabotyństwo i snobizm. Autor adaptacji zachował w scenariuszu Bernhardowską frazę, tak specyficzną dla autora oryginału, a Andrzej Mastalerz, aktor kreujący Autora, znakomicie potrafi jej rytmiczność i muzyczność przedstawić.
Słuchowisko powstało we współpracy z FINA.

rycombel
2017-07-01 22:19

download (link dostępny po zalogowaniu)

kompresje: mp3  +  aac (m4a)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: