Teatr Polskiego Radia

"Człowiek z karabinem"
Nikołaj Pogodin

Reżyseria: Jakub Rotbaum
Emisja: 1952-12-26

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:
  rosyjskie (189) 

rs67pl
2017-10-24 11:01

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor: Nikołaj Pogodin (1937)
Przekład: Wacława Komarnicka (1952)
Reżyseria: Jakub Rotbaum

Obsada:
Mieczysław Dembowski - Stamieskin, żołnierz frontowy
Ludwik Wytysiński - Jewtuszenko, żołnierz frontowy
Zbigniew Niewczas - Łopuchow, żołnierz frontowy
Stanisław Jasiukiewicz - Chory żołnierz/Młody żołnierz
Ludwik Benoit - Iwan Szadrin, żołnierz frontowy
Witold Kuczyński - Kapitan
Mieczysław Nawrocki - Stróż Jefim
Adolf Chronicki - Mikołaj Czibisow, robotnik
Janusz Łoza - Czerwonogwardzista
Zenon Burzyński - Zwolennik Zachodu
Kazimierz Herba - Cudzoziemiec
Ryszard Michalak - Finansista/Pełnomocnik
Jan Wiśniewski - Zachar Zacharowicz Sibircew
Zofia Skrzeszewska - Katierina, siostra Szadrina
Danuta Korycka - Nadieżda, żona Szadrina
Zbigniew Skowroński - Marynarz Dymow
Barbara Jakubowska - Pracownica sztabu
Feliks Żukowski - Włodzimierz Iljicz Lenin
Stanisław Janowski - Wołżanin
Mieczysław Nawrocki - Nikanor
Tadeusz Kalinowski - Żołnierz
Cyryl Przybył - Działacz
Renata Fiałkowska - Działaczka
Władysław Dewoyno - Józef Wissarionowicz Stalin
Zbigniew Niewczas - Samsonow, marynarz
Henryk Hunko - Makuszkin, jeniec
Mieczysław Dembowski - Żołnierz Kierenskiego 1
Witold Kuczyński - Żołnierz Kiereńskiego 2
Tadeusz Skorulski - Podoficer
Kazimierz Herba - Kapitan Karnauchow

Realizacja słuchowiskowa: 1952-12-26,  czas: 90 minut
Polska prapremiera sceniczna 1 maja 1952 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Urlopowany z frontu żołnierz Iwan Szadrin po spotkaniu rewolucjonistów i Lenina staje się przodownikiem walki o lepsze jutro proletariatu rosyjskiego. Słuchowisko na podstawie sztuki w 3 aktach z 1937 roku, napisanej w konwencji socrealistycznej i osadzone w nadmiernie wygładzonych realiach rewolucji październikowej.  Autor, Nikołaj Fiodorowicz Pogodin (1900-1962) otrzymał za sztukę w 1941 roku Nagrodę Stalinowską oraz Order Lenina.  http://www.e-teatr.pl/pl/realizacje/11730,szczegoly.html

Ostrzeżenie! Korzystanie z powyższych zasobów wyczerpuje znamiona przestępstwa zgodnie z przepisami ustawy dekomunizacyjnej o propagowaniu komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Sloniasz
2017-10-24 13:32

A propos ostrzeżenia... Ustawa, do której odsyła link, nie przewiduje odpowiedzialności karnej za jakiekolwiek zachowanie. To po pierwsze. Po drugie, przedmiotem regulacji tej ustawy jest coś, z czym słuchowisko nie ma związku. Jest to bowiem ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju przez nazwy bydowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Trzecie: zgodnie z art. 256 § 1 ustawy Kodeks karny odpowiedzialności karnej podlega ten, kto publicznie propaguje totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość. Istotne jest słowo "propaguje". Propagować to "upowszechniać jakieś poglądy, idee lub wiedzę". I to w zamiarze, jak dla mnie bezpośrednim, czyli, że tak powiem, kwalifikowanej postaci winy umyślnej;) Z tych i, żeby nie rozpisywać się, innych względów, bardzo wątpię, żeby umieszczanie linku do słuchowiska wypełniało znamiona wskazanego przestępstwa. Zresztą... Słuchowisko ma walor poznawczy. To świetny przykład sztuki socrealistycznej. Pokazuje, jaka była sztuka socrealistyczna, pokazuje ludzi, autorów, którzy wówczas tworzyli. Nie uczono nas o socrealizmie w szkołach? Choćby hasłowo, tak, żebyśmy wiedzieli, że takie zjawisko w kulturze i sztuce występowało. Jeszcze o "korzystaniu"... "Korzystanie" ze słuchowiska nie ma szans na to, żeby było karalne.

rs67pl
2017-10-24 15:46

Drogi Sloniaszu, choćby ze względu na Twój staż i wkład w to forum nigdy bym Cię nie posądzał o taki brak poczucia humoru. Te moje ostrzeżenie przecież "wyczerpuje wszelkie znamiona" kpiny, żartu i ironii - miałem łopatologicznie dodać na końcu uśmiechniętą buźkę ;).

Swoją drogą takie prawnicze potworki językowe jak moje "wyczerpywanie znamion" czy Twoja "kwalifikowana postać winy umyślnej" wołają o pomstę do niebios - stąd pewnie przy Twoim potworku w/w buźka.

rycombel
2017-10-24 18:38

Wpis rs67pl był oczywiście wpisem z przymrużeniem oka. Nie sądzę żeby znalazła się większa grupa osób, która miałaby z nim jakikolwiek problem.

Chcę jednak dodać, że bardzo pozytywnie odebrałem również odpowiedź Sloniasza. Sądzę, że on też pisał swój "wykład" patrząc na monitor tylko jednym okiem. I na pewno nie zawadzi wytłumaczyć "co i jak" mówi ustawa o dekomunizacji. Świadomości prawnej nigdy nie za wiele!

Dziękuję obu kolegom!

P.S. Swoją drogą pamiętam sytuację, kiedy wraz z "chłopakami" poszliśmy do kina (druga połowa lat 60. ubiegłego wieku). Pytamy co grają i po ile są bilety? A Pani mówi: "Człowieka z karabinem (film prod. rosyjskiej z 1938 roku) a bilety są po 5 zł". Eee.… to nie reflektujemy i zaczynamy się wycofywać. A Pani krzyczy za nami: "Ale ja wam sprzedam bilety po 3 zł!!!" :))) 

Sloniasz
2017-10-25 00:14

:)

Yngwie
2017-10-28 12:50

Wspaniale sluchowisko ktorego bal by  sie rusofob Macierewicz i jego boss Kaczynski. A przeciez polska racja stanu jest zycie w pokoju i spokoju ze swoimi zwlaszcza slowianskimi sasiadami.

fikmik
2017-10-30 06:58

@Yngwie

Kolego, z takimi zaczepkami politycznymi, to zapraszam na forum polityczne, to jest portal o zupełnie innej tematyce, nie mam ochoty czytac takich wypocin.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: