Teatr Polskiego Radia

"Król Lear cz.1"
Wiliam Szekspir

Emisja: 2019.12.28

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Król Lear cz.2

17eye
2020-01-02 01:24

download (link dostępny po zalogowaniu)

Przekład: Stanisław Barańczak

Adaptacja: Mariusz Malec

Reżyseria: Mariusz Malec

Realizacja  akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Karim Martusewicz, Dariusz Bafeltowski

 

Obsada:

Franciszek Pieczka jako Król Lear, oraz Edyta Jungowska, Monika Buchowiec, Joanna Pocica, Wojciech Wysocki, Jerzy Stuhr, Krystian Modzelewski, Mateusz Rusin, Andrzej Chyra, Marek Kalita, Cezary Żak, Krzysztof Szczepaniak, Tomasz Ciachorowski

Zespól w składzie:

Mariusz "Fazi" Mielczarek, Karim Martusewicz, Dariusz Bafeltowski

 

Król Lear – tragedia Wiliama Szekspira prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramaty oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Bezpośrednim źródłem inspiracji była anonimowa sztuka o królu Learze, wystawiana w czasach Szekspira. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.

 

Akcja dramatu dzieje się w XXXII wieku od stworzenia świata (VIII w. p.n.e.) w Brytanii. Król Lear ma trzy córki, Gonerylę, Reganę i Kordelię. Postanawia obdzielić je swym majątkiem odpowiednio do stopnia ich miłości do siebie. Dwie starsze budują kwieciste wypowiedzi na ten temat, a najmłodsza - Kordelia nie godzi się na kadzenie ojcu. Lear, kierując się pozorami, największe części swego królestwa - oraz najlepsze partie małżeńskie - daje starszym córkom, a Kordelię wydziedzicza i wyrzuca poza granice swego królestwa.

Po pewnym czasie okazuje się, że Goneryla i Regana kochały ojca tylko w słowach. Chcą ograniczyć jego władzę w królestwie, a jego samego ubezwłasnowolnić. Lear wpada w obłęd i ucieka od nich.

Na skutek niedoskonałej władzy państwo Leara upada. W walce obronnej bierze udział Kordelia i jej mąż. Kordelia ginie. Lear, rozpaczając nad jej ciałem, również umiera.

 (info. - polskieradio.pl)

17eye
2020-03-02 13:58

download (link dostępny po zalogowaniu)

Reupload

William Szekspir - Król Lear 

Część 1 i część 2

(komplet w skompresowanym pliku .rar)

 

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: