Teatr Polskiego Radia

"Dziennik wojenny"
Michał Andruk

Emisja: 2020-10-19

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Letunia2
2020-11-07 18:13

download (link dostępny po zalogowaniu)

Bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, wojskowy i poeta, prowadzący tytułowy "Dziennik wojenny". "Moje miejsce to siodło i sakwy. Wiatr i jazda w ulewie. Uwielbiam czuć na sobie działanie żywiołów. Ta wędrówka, ta włóczęga. Po części i przygody. Czasami łapię się  na tym, że to droga jest celem. I dobrze mi z tym" - mówi o sobie.

W taką drogę, za linię frontu, na zachód od Radzymina, rotmistrz Białobłocki zabiera redaktora "Gońca Poznańskiego", Hieronima Wolnego. Tam po raz pierwszy dziennikarz sięga po lekturę rotmistrzowskiego dziennika.

 

Po powrocie do redakcji pisze reportaż z pola bitwy, który wpisuje się w zwycięstwo pod Radzyminem i zwycięską kontrofensywę przeciwko bolszewickiej Rosji, i w rezultacie powoduje wyczerpanie nakładu gazety. Redaktor naczelny gratuluje mu sukcesu.

Tego samego dnia pocztą nadchodzi przesyłka od rotmistrza Białobłockiego, który pisze: "Panie redaktorze, jeśli czyta pan ten list, to znaczy tylko, że… niestety powrotu nie ma". Paczka oprócz listu zawiera również dziennik wojenny.

Słuchowisko powstało w na podstawie scenariusza Michała Andruka, nagrodzonego trzecią nagrodą w konkursie ogłoszonym przez Polskie Radio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Adaptacja: Marta Rebzda, reżyseria: Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna: Maciej Kubera, opr. muz. Renata Baszun.

/Polskie Radio/

17eye
2021-10-10 21:20

download (link dostępny po zalogowaniu)

Emisja: Scena Teatralna Trójki 15.08.2021 r.

steve48
2021-10-14 21:06

Występują:

Piotr Bajtlik – rotmistrz Białobłocki
Mateusz Rusin – dziennikarz Wolny

oraz:
Przemysław Bluszcz
Justyna Kowalska
Aleksandra Kaźmierczak
Michał Klawiter
Jakub Kordas
Mariusz Jakus
Kamil Kula
Piotr Kramer
Konrad Żygadło
Konrad Szymański
Jakub Pruski
Emil Gąsowski
Michał Kaszak
Antoni Galicki

Czas trwania – 45'13"

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: