Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Przeznaczenie zapisane na szkle"
Srzednicki Dariusz Marek

Emisja: 2020.11.08

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2020-12-03 19:16

download (link dostępny po zalogowaniu)

Słuchowisko "Przeznaczenie zapisane na szkle".

Słuchacze radiowej Jedynki zostali przeniesieni do drugiej połowy XIX wieku, gdzie na tle żałoby narodowej spowodowanej klęską powstania styczniowego, przedstawiono niezwykłe okoliczności przyjścia na świat małego Ziuka. Oparte zostały one na rodzinnym podaniu, którego treść w okresie PRL-u konsekwentnie usuwano z polskiej historiografii. Słuchowisko opowiada o mało znanych wydarzeniach z życia Józefa Piłsudskiego.

Z dalszej części słuchowiska, dowiadujemy się o szczegółach niebezpiecznej podróży naznaczonej wieloma przeciwnościami, którą przyszły Naczelnik Państwa odbył z Magdeburga do Warszawy w listopadzie 1918 roku. Ryzykowna podróż w okresie walk rewolucyjnych w Niemczech mogła zakończyć się tragicznie i w konsekwencji mieć wpływ na proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

Słuchowisko poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. Posłuchaj

Trzeci akt słuchowiska jest poświęcony ostatnim dniom życia Józefa Piłsudskiego. Przedstawia hipotezy lekarzy, na temat przyczyn złego samopoczucia marszałka. Ujawnia sceptycyzm chorego wobec zaleceń medyków i brak wiary co do ich skuteczności. W momentach retrospekcji dowiadujemy się o ciekawych i ważnych wydarzeniach z przeszłości życia bohatera przedstawienia, takich jak: pobyt na Syberii, brawurowa ucieczka z rosyjskiego więzienia, zamach pułk. Januszajtisa, czy otwarcie pierwszych w Polsce Targów Wschodnich we Lwowie. Słuchowisko kończy śmierć Józefa Piłsudskiego.

Dariusz Marek Srzednicki - reżyser, scenarzysta, a także historyk, badacz dwudziestolecia międzywojennego.

Realizacja akustyczna Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: