Teatr Polskiego Radia

"Mały bies"
Sołogub Fiodor

Emisja: 2020-12-20

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2020-12-20 23:07

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Mały bies" - studium zła w realiach Rosji. Premierowe słuchowisko dziś w Dwójce!

W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" - premiera! W niedzielę (20.12) Program 2 Polskiego Radia wyemituje słuchowisko "Mały bies" według powieści Fiodora Sołoguba w przekładzie Rene Śliwowskiego. Jest to praca dyplomowa Przemysława Ostrowskiego, absolwenta Kursu Reżyserii Radiowej, prowadzonego przez Teatr Polskiego Radia i Szkołę Wajdy.
Siedzą: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, stoją: Krzysztof Szczepanik, Zuzanna Sporznikow
Siedzą: Grzegorz Małecki, Katarzyna Dąbrowska, stoją: Krzysztof Szczepanik, Zuzanna SporznikowFoto: Wojciech Kusiński/PR

Sołogub obnaża wnętrza swoich bohaterów, bez wyjątku nikczemnych lub pustych, nie pozostawiając ani promyka nadziei, zjednała mu renomę najwybitniejszego rosyjskiego wyraziciela pesymistycznych nastrojów fin de siecle’u i zapewniła trwałe miejsce w literaturze światowej.

 

Bohaterem słuchowiska jest Ardalion Pieriedonow (w tej roli Grzegorz Małecki), nauczyciel gimnazjalny pracujący w prowincjonalnej szkole w Rosji. Pierwowzór powieściowy tego bohatera jest postacią do cna okrutną i złą, jego motywacje są wyłącznie egoistyczne, z czasem wręcz sadystyczne. W tej mrocznej opowieści Sołoguba, nawiązującej do "Biesów" Dostojewskiego, społeczność małego miasteczka nie tyle zderza się z postawą Pieriedonowa, ale towarzyszy mu w nieludzkim zachowaniu. Cały świat przedstawiony jest zły, co staje się metaforą negatywnej wizji ludzkości, której hołdował autor Fiodor Sołogub, czołowy przedstawiciel rosyjskiego dekadentyzmu przełomu XIX i XX wieku. Co da się ochronić z tego świata? Czy cokolwiek? Odpowiedź w słuchowisku w reżyserii Przemysława Ostrowskiego.

***

Fiodor Sołogub "Mały bies",

Przekład: Rene Śliwowski

Adaptacja i reżyseria: Przemysław Ostrowski

Realizacja: Andrzej Brzoska

Muzyka: Karol Osman

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: