Teatr Polskiego Radia

"Opowieść wigilijna"
Karol Dickens

Emisja: 2021-01-02

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

BBC
A Christmas Carol [Opowieść wigilijna]
PWD
Nasz wspólny przyjaciel
TPR
Opowieść wigilijna (reż. Janusz Kukuła)
INN
Opowieść wigilijna (reż. Łukasz Lewandowski)
TPR
Opowieść wigilijna (reż. Waldemar Modestowicz)
TPR
Opowieść wigilijna (reż. Zbigniew Kopalko)

Audiomaniak
2021-01-02 20:35

download (link dostępny po zalogowaniu)

„Opowieść wigilijna”

 
 
Głębokie doświadczenie i przemiana skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodząca w czasie nocy wigilijnej. Scrooge jest samotnikiem, który nie lubi ludzi, a dba jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek troszczyła się o niego.
 
Jedyna taka „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa zrealizowana została w gwiazdorskiej obsadzie przez „Radio dla Ciebie”! Słuchowisko powstało w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Reżyserka, dyrektor literacka „Radia dla Ciebie” jest laureatką XX edycji Festiwalu „Interpretacje” 2020 w kategorii „Najlepsze słuchowisko”. Aleksandra Głogowska ukończyła Kurs Reżyserii Radiowej organizowany przez Teatr Polskiego Radia oraz Wajda School & Studio i FINA.
 
W słuchowisku „Opowieść wigilijna” występują:
 
narrator - Piotr Fronczewski
Scrooge - Kazimierz Kaczor
Marley - Jarosław Gajewski
Siostrzeniec - Krzysztof Szczepaniak
Kwestorka - Zuzanna Saporznikow.
 

„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa ma już ponad 170 lat, jednak cały czas zaskakuje i inspiruje kolejnych twórców. Słuchowisko zrealizowane przez „Radio dla Ciebie” zabrzmiało na antenie Polskiego Radia PiK w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w audycji „Radiowy Teatr Wyobraźni”, teraz przypomnimy je 2 stycznia 2021 roku o godz. 19.05. Serdecznie zapraszamy do słuchania.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: