Scena Teatralna Trójki

"Droga Marion"
Romuald Wiczy-Pokojski

Emisja: 2021-01-10

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2021-01-11 17:15

download (link dostępny po zalogowaniu)

Droga Marion  Romuald Wiczy-Pokojski

Zamykamy rok 2020 na "Scenie teatralnej Trójki", przypominając jeszcze jedno słuchowisko z Archiwum Polskiego Radia, w cyklu "Perły" z tegoż Archiwum. "Droga Marion" Romualda Wiczy-Pokojskiego była jedną z dwóch premier, które powstały w minionym roku latem, poza studiami Teatru PR, w bezpiecznych warunkach, w dwu-osobowej obsadzie. Została jednak profesjonalnie zrealizowana z muzyką "na żywo". Post-produkcja odbywała się już naturalnie w Teatrze PR.


"Drogę Marion" powtarzamy w szczególnym momencie, na dwa dni przed 76. rocznicą tak zwanej "Operacji styczniowej". 12 stycznia 1945 roku Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę, która miała zakończyć się szturmem na Berlin. Niemieckie plany obrony dotyczyły pięciu linii (a,b,c,d,e). Linia a ciągnęła się od Mazur po Kraków i Kielce.

Marion Donhoff w styczniu 1945 roku uciekła konno z rodzinnych Prus Wschodnich przed nadciągającą Armią Radziecką. Jej wyprawa trwała siedem tygodni. Nigdy już potem nie dosiadła konia. Opisała tę ucieczkę w książce "Nazwy, których nikt już nie wymienia". To są okoliczności, w jakich toczy się dynamiczna akcja naszego słuchowiska.

Zapraszamy. Powtórkę słuchowiska opatrzyliśmy nowym komentarzem jego autora i reżysera zarazem.

Barbara Marcinik i Kuba Sadowski – wydawca.

Dodajmy, że w minionym, bardzo trudnym również dla kultury roku, udało nam się zrealizować 10 premier. Pozostałe wieczory na "Scenie teatralnej Trójki" obsadzaliśmy słuchowiskami z bogatego Archiwum Teatru Polskiego Radia.

Poniżej, artykuł wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną, który towarzyszył premierze "Drogi Marion" 13.09.2020.

***

Od kiedy po raz pierwszy w 2018 roku zaryzykowaliśmy zrealizowanie premiery słuchowiska poza studiami Polskiego Radia, czyli na Festiwalu Dwa Teatry, odważyliśmy się jeszcze trzykrotnie podjąć podobne ryzyko: na Dwóch Teatrach 2019 i na Mazurach w Stodole Chochół oraz w tym roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Czwarte podejście okazało się najtrudniejsze, choć nigdzie nie było tak bezpiecznie, jak w Niedźwiedzim Kącie w Nadleśnictwie Spychowo oraz w dworze łowczego w Gałkowie.

Samej rejestracji dokonaliśmy w Salonie Marion Donhoff w Gałkowie, gdyż to ona była bohaterką sztuki radiowej, napisanej dla Trójki. Na trop tej niemieckiej dziennikarki, zakochanej w Mazurach, naprowadzili nas Ewa i Robert Wasilewscy ze Stowarzyszenia Anima. I tak, znaleźliśmy się na szlaku konnej wędrówki Marion z Olsztyna do Sztynortu w 1941 roku.Marion hrabina Donhoff urodziła się w 1909 roku w Prusach Wschodnich w okolicach Królewca. Długa jest jej historia, bo żyła długo, do końca przywiązana do dawnych Prus Wschodnich, odwiedzająca Warmię i Mazury (w Kwitajnach niedaleko Pasłęka znajdowała się jedna z jej rodowych posiadłości). Zaprzyjaźniona ze słynnymi Polakami, działała na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Romuald Wicza-Pokojski napisał sztukę, opowiadającą o ucieczce Marion przed Armią Radziecką z Mazur do Niemiec zimą 1945 roku. Inspiracją do snucia tej opowieści była jedna z książek Marion Donhoff – "Nazwy, których nikt już nie wymienia".

Jest tylko dwoje bohaterów naszego słuchowiska: Marion i jej wierny wierzchowiec – Alaricha, który jest zarazem narratorem.  Dwoje też aktorów zaprosiliśmy do Salonu Marion: Olgę Sarzyńską oraz Przemysława Bluszcza. O gościnę zadbał gospodarz dworu łowczego – Aleksander Potocki.

Nagraniu towarzyszyła muzyka wykonywana na żywo przez Roberta Wasilewskiego.

Tę historię opowiedzieliśmy przed prezentacją premiery, dodajmy tuż przed rocznicą 17 września 1939 roku.

Za gościnę dziękujemy: panu nadleśniczemu Krzysztofowi Krasuli z Nadleśnictwa Spychowo oraz panu Aleksandrowi Potockiemu z Gałkowa, za współpracę – Ewie i Robertowi Wasilewskim ze Stowarzyszenia Anima.

***

"Droga Marion. Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur"


Autor i reżyser – Romuald Wicza-Pokojski

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Realizacja akustyczna – Wiesław Szala

Muzyka – Robert Wasilewski

Występują:

Olga Sarzyńska – Marion

Przemysław Bluszcz – Alaricha

Czas trwania – 37'

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: