Teatr Polskiego Radia

"Humoreski"
Mrożek Sławomir

Emisja: 2021-02-28

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2021-03-01 12:19

download (link dostępny po zalogowaniu)

„Humoreski Sławomira Mrożka” w RDC. Słuchowisko już dzisiaj!
24 lutego 2021 (19:39)W najbliższym „Wieczorze literackim” Radia dla Ciebie słuchowisko „Humoreski Sławomira Mrożka” na podstawie opowiadań satyrycznych pisarza. Zapraszamy już dziś tuż po 20:00 w imieniu Łukasza Jasiny.

Słuchowisko „Humoreski Sławomira Mrożka” powstało według opowiadań pt. „Żyrafa”, „Telegraf bez drutu”, „Koń” i „Spółdzielnia na jednego”. W humoresce „Koń” autor zastanawia się, czy nie byłoby lepiej, gdyby człowiek został koniem lub pegazem, jakie miałby przywileje. Z kolei w „Spółdzielni na jednego” daje możliwość spotkania się dwóch osób poszukujących tego samego – alkoholu. W Spółdzielni pracują osoby, z którymi można o wszystkim porozmawiać, osoby, które nigdy nie mówią „nie”.

„Humoreski Sławomira Mrożka” miały swoją premierę w 1958 roku. Reżyserką jest Lena Meyerholdowa. Występują m.in. Sławomir Mrożek, Witold Pryszkow, Marian Jastrzębski, Wiktor Sadecki czy Jan Adamski.

Po emisji słuchowiska, w „Wieczorze literackim” RDC rozmowa z prof. Marianem Kisielem, historykiem i krytykiem literackim pracującym na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Profesor w trakcie nadania tytułu doktora honoris causa UŚ Sławomirowi Mrożkowi, powiedział: – Przyznajemy go przede wszystkim dlatego, że jest On wybitnym polskim dramaturgiem, prozaikiem, jednym z najznamienitszych twórców teatru europejskiego i światowego, przenikliwym sędzią natury ludzkiej, mistrzem ironii, demaskatorem absurdów świata. Ale także dlatego, że Sławomir Mrożek wyznał, iż z Katowicami połączyła go miłość. Porozmawiamy o twórczości Mrożka, o jego najważniejszych dziełach literackich oraz ich wpływie na rzeczywistość. Zapraszamy w imieniu Łukasza Jasiny.


Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: