Teatr Polskiego Radia

"Dostigajew i inni"
Gorki Maksym

Emisja: 2021-05-01

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2021-05-02 11:56

download (link dostępny po zalogowaniu)

Słuchowisko „Dostigajew i inni” w sobotę w „Wieczorze literackim” RDC
28 kwietnia 2021 (11:48)


W sobotnim „Wieczorze literackim” RDC sięgniemy do zagranicznej klasyki i przedstawimy kolejne arcydzieło radiowego teatru. „Dostigajew i inni” to słuchowisko na podstawie dramatu Maksyma Gorkiego. Wysłuchają go Państwo na naszej antenie już w najbliższą sobotę po godzinie 20:00.

Utwór „Dostigajew i inni” powstał w 1932 roku, a jego prapremiera odbyła się na scenie Wielkie Teatru Dramatycznego w Leningradzie jedenaście lat później. Opowiada o środowisku kupieckim, działającym w trakcie rewolucji październikowej w 1917 roku. Akcja rozgrywa się w Kostromie, prowincjonalnym mieście, gdzie trwa walka między czerwonymi i białymi. Reżyserką słuchowiska Polskiego Radia jest Natalia Szydłowska, a tekst sztuki przetłumaczył Kazimierz Truchanowski.

W „Wieczorze literackim” Łukasz Jasina wraz z Katarzyną Wajdą – historyczką filmu z Filmoteki Narodowej porozmawiają o Aleksandrze Żabczyńskim (na zdjęciu), odtwórcy roli głównej – Wasilija Dostigajewa oraz o Władysławie Hańczy, który wcielił się w rolę kupca Niestrasznyja.W słuchowisku wystąpili ponadto Ryszard Piekarski, Karolina Lubieńska, Andrzej Łapicki, Stefan Śródka, Stanisław Jaśkiewicz, Feliks Chmurkowski, Zygmunt Bończa-Tomaszewski.

Premiera w Polskim Radiu odbyła się w 1957 roku.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: