Teatr Polskiego Radia

"Fachowiec"
Berent Wacław

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2021-10-21 22:11

download (link dostępny po zalogowaniu)

Berent Wacław - Fachowiec

21 października o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko według prozy Wacława Berenta pt. "Fachowiec" w adaptacji Iwony Rusek i reżyserii Aleksandry Głogowskiej.


W swojej debiutanckiej powieści Fachowiec, na przykładzie głównego bohatera Kazimierza Zaliwskiego, ukazuje Berent proces zupełnej degradacji i wyjałowienia z sił twórczych, który rozpoczyna się w chwili, gdy człowiek odcięty zostaje od swojego powołania na rzecz obowiązku. Młodzi ludzie, tacy jak Zaliwski, nie słyszą zdaniem Berenta, pytań: „Kim jesteś? coś najbardziej ukochał? co pociąga twą duszę?”. Nikt też nie zwraca się do nich z nakazem: „Bądź sobą”. Zamiast tego, wpaja się im nieustannie: „Bądź czymś dla kogoś lub czegoś”. Nie mając oparcia w najbliższych i nie znając siebie, łamią się i naginają do narzucanych obowiązków, co staje się przyczyną ich życiowej tragedii.

Bohater Berenta, odrzucając swój talent i pasję, staje się niewolnikiem cudzych interesów, trybikiem w maszynie postępu, przeżutym hasłem z gazety i wreszcie niepotrzebnym nikomu inteligentem w bluzie fabrycznej. Jednym słowem: staje się społecznym i indywidualnym zerem, a jego życie zamienia się w pozbawione sensu trwanie, w którym nie ma niczego, co byłoby najmniejszym pokarmem dla ducha.

 

Wacław Berent "Fachowiec"

Adaptacja: Iwona Rusek

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Marcin Nierubiec

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Michał Żurawski (Kazimierz Zaliwski), Zuzanna Saporznikow (Helena Walicka), Marek Barbasiewicz (Pan Kwaśniewski), Jerzy Schejbal (Majster Walicki), Piotr Bajtlik (Zanicz), Zbigniew Konopka (Redaktor Pietrusiński).

 

Na słuchowisko "Fachowiec" zapraszamy w czwartek (21.10) tuż po godz. 21.00.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: