Teatr Polskiego Radia

"Pora gniewu"
Baczyński Krzysztof Kamil

Emisja: 2021-10-28

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2021-10-28 22:11

download (link dostępny po zalogowaniu)

Słuchowisko "Pora gniewu" wg niedokończonego dramatu K.K. Baczyńskiego

W czwartek, 28 października, po godz. 21.00 zapraszamy do Programu 1 na premierowe słuchowisko "Pora gniewu" w adaptacji i reżyserii Aleksandry Głogowskiej. Słuchowisko powstało na podstawie jedynego i niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Rękopis został odnaleziony w archiwach Biblioteki Narodowej.

Niezatytułowany przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego utwór dramatyczny powstawał od 1942 roku i zachował się w rękopisie w zbiorach Biblioteki Narodowej. Jest dziełem wciąż mało rozpoznanym, lecz w dorobku poety istotnym ze względu na podjęcie nowej formy, a także moralne credo artysty, które można wyczytać z kart rękopisu. Rękopis składa się z niespełna 22 jednostronnie zapisanych kart. Utwór nie jest dokończony i posiada formę otwartą. Tekst zawiera liczne skreślenia i korekty, które dają wgląd w proces twórczy.


W niedokończonym utworze poeta nawiązuje do wielkiej tradycji polskiego dramatu: w centrum rozgrywanych wydarzeń znajduje się bowiem dobrze znany z tradycji romantycznej moment przemiany bohatera. Tak dobrze znane z liryki Baczyńskiego synestezyjne opisy i uzewnętrznienia stanów psychicznych są tłem dla rozgrywających się w dramacie "narodzin żołnierza" i "narodzin poety".

Głównymi bohaterami są Jan i Piotr - odmiennie patrzący na kwestię udziału w wydarzeniach historycznych. Pierwszy z nich, poeta, z rezerwą odnosi się do formułowanej przez drugiego uwznioślenia czynu i siły. Na pogłoski o zbliżającej się wojnie reaguje niechętnie, ironicznie kwitując militarystyczne i aktywistyczne hasła. Piotr z kolei widzi w Janie pięknoducha, który nie jest zdolny pojąć roli mocy w życiu

Radio dla Ciebie jako pierwsze podjęło się realizacji radiowej adaptacji jedynego, niedokończonego dramatu poety.


***

Krzysztof Kamil Baczyński "Pora gniewu"

Adaptacja: Aleksandra Głogowska

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Marcin Nierubiec

Obsada: Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Krzysztof Szczepaniak, Konrad Szymański, Zuzanna Saporznikow, Juliusz Godzina, Tomasz Osica.   

***

Na słuchowisko "Pora gniewu" zapraszamy w czwartek (28.10) tuż po godz. 21.00.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: