Teatr Polskiego Radia

"Galeria królów"
Bardijewski Henryk

Emisja: 2021-11-21

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Papiery po panu de'Chamfort
WZS
Przed paradą

Audiomaniak
2021-11-22 09:03

download (link dostępny po zalogowaniu)

Andrzej Zaorski w "Galerii królów" – archiwum Polskiego Radia na STT

31 października odszedł Andrzej Zaorski – satyryk, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz radiowy. W Teatrze Polskiego Radia wystąpił w kilkuset słuchowiskach (podobno trudno jest obecnie dotrzeć do wszystkich). Znaczna ich część miała charakter satyryczny, kabaretowy.
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W historii Programu 3 Polskiego Radia ważną rolę odgrywa jego udział w tworzeniu satyrycznego "serialu" – "60 minut na godzinę". Z cyklu "Para-męt-pikczers, czyli Kulisy Srebrnego Ekranu" pochodzą takie wyrażenia, obecne w potocznym języku, jak "fajny film", "momenty były".

Na "Scenie Teatralnej Trójki" przypominamy słuchowisko pt. "Galeria królów", zrealizowane w radiowym teatrze w 1978 roku przez Henryka Rozena. Mamy szansę usłyszeć w nim słynnych aktorów, także Andrzeja Zaorskiego w roli Głosu.


Andrzej Zaorski – starszy brat reżysera Janusza Zaorskiego, laureat m.in. Złotego Mikrofonu, ulubieniec publiczności (słuchaczy), gawędziarz – za rok, 17 grudnia obchodziłby 80. urodziny.

Jego pamięci poświęcamy wieczór na "Scenie Teatralnej Trójki".

Autorem słuchowiska był Henryk Bardijewski – dramatopisarz, satyryk, prozaik, którego pierwsza rocznica śmierci minie 9 grudnia. Starszy o dekadę od Andrzeja Zaorskiego, w styczniu obchodziłby 90. urodziny. Henryk Bardijewski był jednym z najsłynniejszych ludzi w historii Polskiego Radia: redaktor w Dziale Literackim PR, kierownik Redakcji Słuchowisk oraz współtworzący Redakcję Humoru i Satyry w PR. Został w 2002 roku nagrodzony Honorowym Wielkim Splendorem Teatru Polskiego Radia.


Przypominamy jego "utwór komediowy", w którym Kaowiec walczy o Galerię królów w Domu Kultury powstającym przy Kombinacie. Problem w tym, że Dom Kultury jest za duży. To ma być Dom Kultury przy Kombinacie, nie odwrotnie. Zabawny i straszny to zarazem obrazek z końca lat 70. Czy – w jakimś sensie – nie rozpoznamy w nim siebie i naszych relacji w hierarchii zawodowych zależności? Prosimy sprawdzić.

Reżyser słuchowiska Henryk Rozen należy do elity mistrzów Teatru Polskiego Radia. Laureat Prix Italia '89, nagrodzony w 2016 roku Splendorem Splendorów Teatru PR, laureat Festiwalu "Dwa Teatry" – jest nadal czynny zawodowo. Wyreżyserowane przez niego słuchowiska, które po latach przywołujemy na STT, stanowią istotny dokument metod tworzenia słuchowisk w Teatrze PR tamtego czasu.
Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Emisję słuchowiska poprzedzi rozmowa z dyrektorem Teatru PR oraz reżyserem – Januszem Kukułą.

Polecamy i zapraszamy.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca

Henryk Bardijewski – "Galeria królów", powtórka na Scenie Teatralnej Trójki 21.11.2021 o godz. 20.05.

Reżyseria – Henryk Rozen

Realizacja akustyczna – Ewa Szałkowska

Opracowanie muzyczne – Jerzy Kordowicz

Obsada:

Kaowiec – Wojciech Pszoniak

Dyrektor – Roman Kłosowski

oraz

Emila Krakowska

Jadwiga Polanowska

Bogdan Ejmot

Konrad Morawski

Wacław Kowalski

Leonard Andrzejewski

 

Głosy:

Anka Mozalanka

Borys Marynowski

Andrzej Zaorski

 

Czas trwania – 40’48”

steve48
2021-11-22 15:35

Dziekuję bardzo.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: