Teatr Polskiego Radia

"Bal Manekinów"
Bruno Jasieński

Reżyseria: Natalia Szydłowska
Emisja: 2022-01-29

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:
  Bohumil Hrabal (2) 

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Pieśń o głodzie

Audiomaniak
2022-01-30 12:39

download (link dostępny po zalogowaniu)

Już dziś w RDC słuchowisko według „Balu manekinów” B. Jasieńskiego!


To sztuka, która przed wojną ukazała się w Londynie, Pradze i Tokio, ale nie w Polsce – przez anatemę ciążącą na jej autorze. Później zaś została skazana na zapomnienie. Choć na długie lata pozostała poza polską literaturą i teatrem, wróciła, by przypomnieć o swojej aktualności. „Bal manekinów” – ponadczasowy dramat jednego z najważniejszych w Polsce szermierzy futuryzmu Brunona Jasieńskiego w najbliższym „Wieczorze literackim” RDC. Do usłyszenia w sobotę o godz. 20:05!

W mieście trwają dwa bale. Na jednym bawią się politycy, biznesmeni, ludzie z wyższych sfer, na drugim odbywa się zabawa manekinów – ożywionych, pozornie podległych ludziom figur. Wkrótce te dwa światy, tak od siebie odległe zaczynają się mieszać, a cała hierarchia społeczna, wypracowany od lat system zależności ulega zachwianiu.

Słuchowisko według dramatu Brunona Jasieńskiego ilustrowane jest suitą orkiestrową z fragmentów opery radiowej „Neffru”, skomponowanej przez Zbigniewa Wiszniewskiego. Suitę wykonuje Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego.

Autorem adaptacji sztuki jest Krystyna Salaburska. Słuchowisko wyreżyserowała Natalia Szydłowska, a przekładu dokonał Anatol Stern.

W słuchowisku wystąpili m.in.: Aleksander Żabczyński (w archiwalnej audycji rozmawialiśmy też o jego żonie, Marii Żabczyńskiej), Tadeusz Woźniak, Igor Śmiałowski czy Barbara Ludwiżanka.

Ponadto w audycji gościem Jana Bończy-Szabłowskiego będzie dr Tomasz Miłkowski – dziennikarz, krytyk literacki i teatralny, który przybliży postać Brunona Jasieńskiego.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: