Teatr Polskiego Radia

"Pierwszy dzień wieczności"
Aleksander Nazarow

Emisja: 2022-01-30

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Komedia romantyczna

Audiomaniak
2022-01-31 19:48

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Pierwszy dzień wieczności". Słuchowisko wg dramatu Nazarowa

Słuchowisko według dramatu "Pierwszy dzień wieczności" Aleksandra Nazarowa rozgrywa się w otchłaniach sowieckiego piekła, dokąd właśnie trafia zamordowany przez towarzyszy Ławrientij Pawłowicz Beria. W niedzielę, 30 stycznia, w Programie 1 Polskiego Radia wysłuchaliśmy premierowego słuchowiska w reżyserii Jana Warenyci.
Pierwszy dzień wieczności


Na jego "Wergiliusza" - przewodnika i mentora - "piekielny zarząd" wyznacza Feliksa Dzierżyńskiego. Obaj czekiści, mający na sumieniu niezliczone zbrodnie, wiodą ze sobą dyskurs o motywach działania w machinie bolszewickiego terroru. Łączą ich zdecydowanie antychrześcijańskie, satanistyczne poglądy. Dobro i prawda są dla nich jedynie śmiesznym przesądem, przeszkodą na drodze do komunizmu.

Satanizm młodzieńczych wierszy Karola Marksa splata się z cynizmem Berii i zbrodniczym fanatyzmem Dzierżyńskiego. Świat sowieckiego piekła zbudowany jest z kłamstw, które otrzymują w nim status niepodważalnych prawd. Taki jest również "sowiecki raj", do którego trafia zadenuncjowany przez żonę przysłowiowy Iwan Iwanowicz - przedstawiciel nowej, sowieckiej inteligencji. Po śmierci w łagrze zostaje nagrodzony podróżą do raju, ale jego sceneria przypomina sen, w którym wszystko staje możliwe. Praktycznie ów raj jest groteskowym spełnieniem kłamliwych obietnic władzy o powszechnym szczęściu, sprawiedliwości i dobrobycie, które mają nastąpić po zbudowaniu komunizmu.          


41:41 "Pierwszy dzień wieczności" Aleksandra Nazarowa w reżyserii Jana Warenyci (Słuchowisko w Jedynce)

          

Aleksander Nazarow - "Pierwszy dzień wieczności"

Reżyseria: Jan Warenycia

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Adam Ferency, Mariusz Bonaszewski, Izabela Dąbrowska, Karolina Honchera, Mariusz Jakus, Zbigniew Konopka, Andrzej Mastalerz, Mateusz Kwiecień.

***

Słuchowisko "Pierwszy dzień wieczności" zostało wyemitowane w niedzielę (30.01) po godz. 21.05.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: