Teatr Polskiego Radia

"Metoda "na rączkę""
Patrycja Babicka

Emisja: 2022-02-20

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Biuro Cytadela
TPR
Metoda na kopciuszka
TPR
Na szczyt

Audiomaniak
2022-02-20 20:04

download (link dostępny po zalogowaniu)

Słuchowisko Metoda „na rączkę” część 1.

Już 20 lutego 2022 r. w Polskim Radiu Rzeszów usłyszą państwo cześć pierwszą tryptyku kryminalnego – Metoda „na rączkę”.Z historii starego pitawala, autorstwa Patrycji Babickiej, w reżyserii Macieja Wiktora, to cykl słuchowisk, powstałych na podstawie badania archiwaliów, dotyczących polskich spraw kryminalnych sprzed stu lat.

Przenosimy się w czasie, wyciągamy z zakurzonych teczek mroczne historie, analizujemy stare metody kryminalistyczne i sposoby prowadzenia śledztw, czytamy pożółkłe gazety, przysłuchujemy się społeczeństwu, odkurzamy miejskie songi łotrzykowskie, poruszamy mury więzienia, przesłuchujemy świadków.

Eksplorowanie materiałów z pitawalów stało się dla twórców słuchowiska inspiracją do wejrzenia w świat dawnej obyczajowości i zbrodni widzianej z różnych punktów widzenia – ofiar, złoczyńców, wymiaru sprawiedliwości, społeczeństwa.

Przedstawione historie inspirowane są wydarzeniami autentycznymi.

Część 1. Metoda „na rączkę”

Historia rozpracowania szajki wybitnego złodzieja, Karola Gibartowskiego, znanego między innymi ze stworzenia systemów działania dla zorganizowanych grup złodziei. Materiały źródłowe pozwoliły ustalić, że  Gibartowski został ujęty dzięki opartej na starej metodzie śledczej (dedukcja), którą z niezwykłą zręcznością posługiwał się ówczesny rzeszowski inspektor – Ferdynand Szybalski.

Patrycja Babicka

Dramatopisarka. Absolwentka Polonistyki i Teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka, Public Relations w Wyższej Szkole Europejskiej. Aktualnie studentka Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Debiutowała na łamach „Dialogu” w 2008 roku Dramatem sensacyjnym. Związana ze sceną jako tekściarka i scenarzystka przedstawień – m.in. autorka tekstów piosenek do płyty i spektaklu w reż. i wykonaniu Bartosza Porczyka Sprawca (Teatr Polski we Wrocławiu) scenariusza i tekstów piosenek do Pitawalu. Historii kryminalnych Krakowa w reż. i wykonaniu A. Rokity (Teatr Bagatela) i wielu innych, o tematyce niekryminalnej.

Maciej Wiktor

Reżyser filmowy i teatralny, producent. Reżyseruje w teatrach w Polsce i Rosji, współpracuje m.in. z festiwalem Lubimovka (Moskwa). Asystent Nikołaja Kolady. Kurator cyklu czytań performatywnych Nowe spojrzenie – teatr Europy w Kaliningradzie. Wyreżyserował spektakl teatru telewizji z serii Teatroteka "O człowieku, który siedział tyłem" (2020). Jego krótkometrażowe filmy były nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą. Studiował filologię rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim, reżyserię na NTNU (Trondheim), a także w London Film School i Royal Academy of Dramatic Arts (Londyn).

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: