Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Wanda znaczy wolność"
Iwona Rusek

Reżyseria: Anna Skuratowicz
Emisja: 2022-05-12

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

Lilije. Z pieśni gminnej spisanej przez Adama Mickiewicza
WZS
Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham

Audiomaniak
2022-05-12 22:05

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Wanda znaczy wolność". Premierowe słuchowisko o himalaistce

13 maja 1992 w Himalajach zaginęła Wanda Rutkiewicz, wybitna himalaistka, która jako trzecia kobieta i pierwsza Europejka stanęła na wierzchołku najwyższego szczytu świata - Mount Everest. Według ówczesnego komunikatu Ministerstwo Turystyki Nepalu uznało prowadzenie akcji ratunkowej za praktycznie niemożliwe. Jej ciała dotychczas nie odnaleziono. Z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia zapraszamy na słuchowisko "Wanda Rutkiewicz - Góry" autorstwa Iwony Rusek, w reżyserii Anny Skuratowicz.
Alpinistka, himalaistka Wanda Rutkiewicz w 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Mount Everest. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka 16 października zdobyła szczyt
Alpinistka, himalaistka Wanda Rutkiewicz w 1978 roku wzięła udział w zachodnioniemieckiej wyprawie na Mount Everest. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka 16 października zdobyła szczytFoto: PAP/Bogdan Różyc


Wanda Rutkiewicz urodziła się w 1943 r. w Płungianach na litewskich Kresach II RP. Dzieciństwo i młodość spędziła we Wrocławiu, potem przeniosła się do Warszawy, gdzie podjęła pracę w Instytucie Maszyn Matematycznych. Przygodę z górami zaczynała w Sokolikach koło Jeleniej Góry. Potem były Tatry, Alpy, fiordy Norwegii i Himalaje oraz Karakorum.

Rutkiewicz była nie tylko trzecią kobietą na szczycie Mount Everestu, ale także pierwszą kobietą na świecie, która stanęła na najtrudniejszym technicznie ośmiotysięczniku – K2 w Karakorum (8611 m). Dokonała tego 23 czerwca 1986 r. Była urodzoną sportsmenką, przed sukcesami w górach najwyższych osiągała dobre wyniki w skoku wzwyż, rzucie oszczepem, pchnięciu kulą, a także w siatkówce (została powołana do szerokiej kadry olimpijskiej na Tokio 1964). Wejście na K2 uważała jednak za największe osiągnięcie w karierze.


Posłuchaj słuchowiska o Wandzie Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz - kobieta zbudowana z ambicji

Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Everestu i K2, także Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

Zaginęła 13 maja w drodze na dziewiąty ośmiotysięcznik. Po raz ostatni widział ją w tym dniu meksykański alpinista Carlos Carsolio – 300 m przed wierzchołkiem Kanczendzongi. Dokładne okoliczności śmierci Rutkiewicz do dziś nie są znane, a ciała nie odnaleziono. Po kilku latach sąd w Warszawie za datę jej śmierci uznał 13 maja 1992 r.

Sejm RP ustanowił 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz.

Iwona Rusek "Wanda znaczy wolność"

Reżyseria: Anna Skuratowicz

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Anna Skuratowicz

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska, Mateusz Wyderka

Obsada:

Anna Seniuk (Maria Błaszkiewicz), Magdalena Czerwińska (Wanda Rutkiewicz)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: