Teatr Polskiego Radia

"Maria"
Antoni Malczewski

Emisja: 1953-12-13

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2022-06-11 21:50

download (link dostępny po zalogowaniu)

Pierwsza w kraju powieść poetycka w formie słuchowiska w RDC!


Poemat skrajnego pesymizmu – tak nazywa się pierwszą w Polsce powieść poetycką „Maria”. Inspirowana prawdziwą historią zbrodni na pierwszej żonie Szczęsnego Potockiego opowieść w formie słuchowiska w „Wieczorze literackim” RDC.

Na polecenie wojewody wołyńskiego Franciszka Salezego Potockiego zamordowana zostaje pierwsza żona jego syna Szczęsnego Potockiego. Ta tragiczna historia stała się dla Antoniego Malczewskiego inspiracją do napisania „Marii”. Choć ten prekursor polskiego romantyzmu pozostaje autorem jednej książki, wprowadził na polski grunt literacki powieść poetycką.

Poeta przeniósł czas akcji w XVII wiek, a miejsce z Wołynia na Ukrainę. I to tam w duchu romantycznej poezji poznajemy tragiczną historię miłości Marii i Wacława.

Powieść Malczewskiego charakteryzuje specyficzny byronowski pesymizm (Malczewski silnie inspirował się Byronem), a także nastrój grozy, konfrontacja z tajemnicą istnienia i śmierci. Jak angielski romantyzm w polskim wydaniu wybrzmiał w formie radiowej, przekonamy się już w sobotę.

Premiera słuchowiska odbyła się 13 grudnia 1953 roku. Autorem adaptacji jest Magdalena Wroncka, a za muzykę odpowiadał Józef Patkowski. Słuchowisko wyreżyserował Jerzy Kierst.

Obsada:

Elżbieta Barszczewska – Maria
Stefan Friedmann – Dziecko
Anna Jaraczówna – Maska
Tadeusz Kondrat – Narrator
August Kowalczyk – Wacław
Józef Maliszewski – Miecznik
Milecki Mieczysław – Narrator
Norbert Nader – Kozak
Maria Pawluśkiewicz – Maska
Juliusz Roland – Maska
Wojciech Siemion – Maska
Zdzisław Szymański – Sługa


Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: