Teatr Polskiego Radia

"Ballady i romanse cz.1"
Adam Mickiewicz

Emisja: 2022-09-02

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Dziady
DTW
Dziady cz. III
TPR
Dziady cz.I
TPR
Dziady cz.II
WZS
Dziady cz.III (1974)
WZS
Dziady cz.IV (1974)
TPR
Dziady Kowieńsko-Wileńskie cz.IV
TPR
Grażyna
DTW
Jakub Jasiński czyli Dwie Polski
INN
Kartofla. Poemko - pieśń pierwsza
TPR
Listy i ballady
TPR
Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata
TPR
Nad Świtezi tonią
TPR
Pan Tadeusz
TPR
Pan Tadeusz (reż. Mikołaj Grabowski)
DTW
Sceny z Dziadów
WZS
Sonety krymskie

Audiomaniak
2022-09-02 21:18

download (link dostępny po zalogowaniu)

Słuchowisko RDC „Ballady i romanse”.

 

Piotr Fronczewski, Henryk Talar, Mariusz Bonaszewski, Andrzej Seweryn - to tylko część nazwisk z doborowej obsady nowego słuchowiska RDC. Z okazji roku romantyzmu polskiego Teatr Radia dla Ciebie przygotował „Ballady i romanse” na podstawie dzieła Adama Mickiewicza.

 

RDC Bezpośrednio po ogłoszeniu przez Prezydenta RP tematu Narodowego Czytania 2022 Radio dla Ciebie podjęło decyzję o radiowej realizacji "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Opracowanie oryginalnej koncepcji tych tekstów zostało powierzone Aleksandrze Głogowskiej, reżyserce i dyrektorowi literackiemu RDC. Zadanie nie było łatwe, bo "Ballady..." recytowane były przez dziesiątki znakomitych aktorów, a także interpretowane przez wielu reżyserów. Priorytetem była jednak wierność zamysłowi Wieszcza.

"Ballady i romanse" to cykl silnie osadzony w realiach polskich tradycji ludowych, dlatego o napisanie oryginalnej muzyki do słuchowiska poproszona została prof. Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka i kompozytorka, nawiązująca w swojej twórczości do wierzeń i tradycji ludowych. - Muzykę napisała Maria Pomianowska, wybitna specjalistka od muzyki folkowej. Reżyserce chodziło o to, żeby nawiązać do tej ludowości, która w twórczości Mickiewicza jest bardzo obecna - wskazał Tadeusz Deszkiewicz.

Z wierszy w opowiadania Artystyczna koncepcja autorki radiowej adaptacji oparła się na zderzeniu rzeczywistości ze światem nadprzyrodzonym i rozpisaniu tekstu na dialogi, aby dzięki tej fabularyzowanej formie poezja Mickiewicza stała się bardziej przystępna dla młodego odbiorcy.

 

Reżyserem słuchowiska jest dyrektor literacka RDC Aleksandra Głogowska. - Warto podkreślić, że pani Aleksandra Głogowska zrobiła bardzo ciekawą adaptację, bo rozdzieliła utwory Mickiewicza na głosy, co sprawiło, że tych wierszy nie słucha się jak rymowanych dzieł, ale jak opowiadań z początkiem, kulminacją i pointą - zauważył prezes RDC.

Nasza radiowa premiera 3 września, w dniu Narodowego Czytania. - Na naszej antenie to nasze wykonanie będzie o godzinach dwunastej, piętnastej i osiemnastej. Co ciekawe, kiedy rozgłośnie regionalne dowiedziały się o tym, że robimy te "Ballady..." w tak niezwykłym wykonaniu, to wszystkie poprosił o ich udostępnienie. W związku z czym, ta nasza wersja "Ballad i romansów", zrobiona przez Radio dla Ciebie, będzie wybrzmiewała w całej Polsce, czyli w naszym radiu i pozostałych szesnastu rozgłośniach regionalnych - podaje Tadeusz Deszkiewicz.

 

"Ballady i romanse" - więcej niż szkolna lektura Reżyserka słuchowiska, dyrektor literacka RDC Aleksandra Głogowska chce, by uznawane za manifest polskiego romantyzmu "Ballady i romanse" były dziełem wciąż żywym. – Wisienką na torcie jest również występ Michała Sławeckiego, wspaniałego kontratenora, który – nie zdradzę Państwu – wcieli się w jedną z ról i zaśpiewa specjalnie dla nas fragment ballady „Lilije”. To też był mój pomysł i bardzo się cieszę, że pan Michał zgodził się wystąpić w naszym utworze. Dzięki temu, mam nadzieję, te ballady będą jak najbardziej zrozumiałe dla dzisiejszego czytelnika, a nie były tylko lekturą szkolną – wskazała Głogowska.

Udramatyzowana treść wierszy z dialogami najwybitniejszych mistrzów słowa sprawiła, że "Ballad i romansów" słucha się jak fascynujących opowiadań ze wstępem, kulminacją i pointą. Zaskakującym pomysłem jest właśnie spotęgowanie siły przekazu dwóch tekstów skrajnie odmiennymi głosami kontratenora Michała Sławeckiego i Krzysztofa Cugowskiego.

 

Zbiór ballad Adama Mickiewicza po raz pierwszy wydany został w dwieście lat temu - w 1822 roku w Wilnie. Moment ten uznawany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej, a samo dzieło stało się manifestem polskiego romantyzmu.

Obsada: Mariusz Bonaszewski

Katarzyna Dąbrowska

Andrzej Ferenc

Piotr Fronczewski

Jarosław Gajewski

Oskar Hamerski

Dorota Landowska

Sławomira Łozińska

Zuzanna Saporznikow

Andrzej Seweryn

Krzysztof Szczepaniak

Henryk Talar

oraz Michał Sławecki – kontratenor i Krzysztof Cugowski

Muzyka: Maria Pomianowska

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska (Polskie Radio S.A.)

Koncepcja artystyczna, adaptacja i reżyseria: Aleksandra Głogowska

 

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: