Teatr Polskiego Radia

"Dzień pierwszy, dzień ostatni"
Izabela Żukowska

Emisja: 2023-09-02

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Anioły nad miastem
TPR
Diabeł
TZO
Do widzenia, jutra nie będzie
TPR
Gdynia
TPR
Porwanie Maxa Lindera
TZO
Próba
TZO
Teatr wyobraźni

Audiomaniak
2023-09-02 22:15

download (link dostępny po zalogowaniu)
Słuchowisko Izabeli Żukowskiej "Dzień pierwszy, dzień ostatni" przybliża wydarzenia, które poprzedziły obronę Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w 1939 roku. Poczta Polska z główną siedzibą przy ówczesnym Placu Heweliusza była jednym z najważniejszych symboli polskiej obecności w mieście nad Motławą, które na mocy traktatu wersalskiego podpisanego po zakończeniu I wojny światowej stało się autonomicznym państwem pod protektoratem Ligi Narodów.


Głównym hasłem gdańskich nazistów, których przywódcą był przysłany z Berlina gauleiter Albert Forster, było "Z powrotem do Rzeszy".

Wiosną 1939 roku do Wolnego Miasta Gdańska przybywa Konrad Guderski. Jego zadaniem jest przygotowanie Poczty Polskiej do obrony w razie niemieckiego ataku. W Gdańsku wrze. Polacy w każdej chwili spodziewają się hitlerowskiego puczu. Nastroje antypolskie narastają, polscy pocztowcy są atakowani przez nazistowskie bojówki.

Konrad Guderski prowadzi szkolenia pocztowców, polską placówkę zasilają dodatkowi pracownicy przysłani z Rzeczpospolitej. Jednocześnie w mieście toczy się normalne życie. Franciszek, młody polski pocztowiec, zakochuje się w telegrafistce Gretce, której matka przygotowuje się do imienin księdza Komorowskiego, przypadających 1 września.

Jednak tego dnia o świecie wszystko się zmienia. Gdy z pancernika Schleswig-Holstein padają pierwsze wystrzały na Westerplatte, rozpoczyna się atak na Pocztę Polską. Nadchodzi ostatni dzień wolności i pierwszy dzień II wojny światowej.

Izabela Żukowska - "Dzień pierwszy, dzień ostatni"

Reżyseria: Adam Wojtyszko

Realizacja: Paweł Szaliński

Opr. muz.: Renata Baszun

Obsada:

Damian Kulec,

Robert Kowalski,

Ewa Serwa,

Sara Lityńska,

Aleksander Sosiński,

Łukasz Kurczewski,

Grzegorz Woś,

Sławomir Pacek.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: