Teatr Polskiego Radia

"Podstolina"
Aleksander Hrabia Fredro

Emisja: 2023-09-03

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2023-09-03 22:26

download (link dostępny po zalogowaniu)

Podstolina - słuchowisko na podstawie fragmentów "Zemsty" w Jedynce

20 czerwca 1793 roku w majątku u stóp Karpat przyszedł na świat Aleksander hrabia Fredro, późniejszy oficer ordynansowy w sztabie cesarza Napoleona, wolnomularz lubelski, komediopisarz jedyny w swoim rodzaju. 230 lat od jego urodzin, w roku poświęconym pamięci hrabiego, nie mogło zabraknąć na zamojskich "Dwóch Teatrach" odniesień do twórczości i fantazji Aleksandra Fredry.
Reklama

Zapraszamy Państwa do wspólnej wyprawy w głąb jego "Zemsty", do odczytania tego dzieła – nie przez pryzmat konfliktu dwóch flagowych antagonistów Cześnika i Rejenta, ale Miłości. Tej platonicznej – pielęgnowanej w ukryciu, łączącej Klarę i Wacława, która szuka spełnienia, i tej drugiej – zmysłowej, spełnionej, wciąż pulsującej w pamięci kochanków żądzą.

O kim mowa? O Annie i jej płomiennym romansie z księciem Radosławem. Pozornie wytrawny smakosz gatunku "lektura szkolna" powie, że takich bohaterów w "Zemście" nie ma. Cóż, powierzchowny czytaczu… Jeżeli Podstolina ma na imię Anna, to może i w galopie myśli przeskoczyłeś przez fragment demaskujący postać, która kryje się za litewskim arystokratą.

- Nasza "Zemsta" mściwość pozostawia słowom, w grotesce topi wszystkie narodowe przywary. Z Papkina czyni lustro, w którym może się przeglądać Twoje i moje "naj...". Uczucie, póki sił starczy, jest drogowskazem dla zdarzeń. Jeśli nie ma śladu po ukochanym, to co czynić? W takiej oto sytuacji znajdujemy Podstolinę. Razem z nią utkamy pajęczą sieć intryg, sprawdzimy "stan kont" kawalerów w okolicy, by wybrać najlepszy substytut uczuć – bezpieczeństwo z okrągłą sumką zaklętą w liczbie folwarków. Gdzież tu Miłość? W talencie autora dramatu, rzecz jasna. Intryga powiedzie się tak, jak tylko On pozwoli. Miłość ma szansę do ostatniego wersu - zaprasza autor adaptacji i reżyser słuchowiska, Mariusz Malec.

Słuchowisko "Podstolina" zostało wykonane na żywo na XXII Festiwalu "Dwa teatry – Zamość 2023".

---

Aleksander Hrabia Fredro - "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty"

Adaptacja i reżyseria: Mariusz Malec
Realizacja: Andrzej Brzoska
Muzyka: Paweł Paprocki
Obsada:

Wiktoria Gorodeckaja (Podstolina),

Krzysztof Wakuliński (Cześnik Raptusiewicz),

Andrzej Mastalerz (Rejent Milczek),

Redbad Klynstra (Papkin),

Lidia Sadowa (Klara, synowica Cześnika),

Paweł Paprocki (Wacław, syn Rejenta)
gucia
2023-12-18 19:34

dziś w Teatrze TV premiera "Podstoliny", ciekawe, czy słuchowisko i spektakl są podobne. Kto obejrzy - niech napisze o wrażeniach :)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: