Teatr Polskiego Radia

"Ja, Feuerbach"
Tankred Dorst

Reżyseria: Janusz Kukuła
Emisja: 2009-06-07

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:
  monodram (40) 
  niemieckie (32) 

Piotr Fronczewski

1946 -
(Feuerbach)

Grażyna Marzec

1946 -
(Kobieta)

Krzysztof Banaszyk

1970 -
(Asystent)

Maciej Gudowski

1955 -
(Głos)

Audiofil
2009-06-08 14:55

Adaptacja i reżyseria - Janusz Kukuła
Realizacja akustyczna - Andrzej Brzoska,
Opracowanie muzyczne - Marian Szałkowski

Obsada:
Piotr Fronczewski (Feuerbach),
Grażyna Marzec,
Krzysztof Banaszyk,
Maciej Gudowski

"Wyobrażam sobie Feuerbacha jako niepozornego mężczyznę w średnim wieku. Nie wygląda na artystę, przeciwnie: ogromnie zalękniony, dokłada wszelkich starań, żeby wyglądać jak zwyczajny obywatel, jak ktoś mający zawód, który wymaga zachowania pełnej powściągliwości i powagi. Jego sposób wyrażania się cechuje maniacka pedanteria. Mówi z lekką egzaltacją, przeciągając chwilami sylaby i podnosząc przy tym głos w taki sposób, jakby dźwięk chciał się uwolnić od słowa i sam zawładnąć głosem. (...) Daje się zauważyć, że jest wirtuozem w sztuce naśladowania: wystarczy mu nagła zmiana pozycji, jeden gest, żeby stworzyć określoną postać. Mimo wielkiego ożywienia i ujawniającej się niekiedy pełnej patosu pychy, zdradza usposobienie głęboko depresyjne: zagubiony człowiek w pustym pokoju bez okien" – Tankred Dorst, autor sztuki, w ten sposób charakteryzuje swojego bohatera w didaskaliach dramatu „Ja, Feuerbach”.
W Teatrze Polskiego Radia koncertową rolę Feuerbacha stworzył Piotr Fronczewski, grający aktora, który przychodzi na przesłuchanie do spektaklu wybitnego reżysera. Reżyser się spóźnia, więc czekający na niego aktor rozmawia z jego młodym i bezczelnym asystentem. Z czasem rozmowa przeradza się w monolog - spowiedź starego, doświadczonego przez los aktora. Monolog doświadczonego przez los Człowieka.

nineczka2
2014-01-24 15:53

Co za tydzień!!! Po MADAME, teraz Dorst! Czekałam naprawdę wiele miesięcy, sprawdzając od czasu do czasu! Bardzo DZIĘKUJĘ! 

Najwyższa półka! 

pkwiatko2
2015-12-26 02:52

Czy jest nadzieja na uaktywnienie linku?

Audiofil
2015-12-26 10:11

download (link dostępny po zalogowaniu)

pkwiatko2
2015-12-26 15:58

Dzięki!

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: