Inne

"Przygody Wuja Alberta"
Maciej Zembaty

Reżyseria: Maciej Zembaty
Emisja: 1976

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Barbara Drapińska

1921 - 2000
(Joanna Pasiak-Dabacka)

Krzysztof Kowalewski

1937 - 2021
(Stanisław Dabacki)

Barbara Sułkowska

1949 -
(Natalia Dabacka)

Piotr Fronczewski

1946 -
(Albert)

Inne słuchowiska tego samego autora:

INN
Nowe przygody Wuja Alberta

avenarius1
2010-01-18 11:14

Wg osobistego odczucia Maciej nie popisał się tworząc to słuchowisko, poziomem humoru, a w szczególności ilością przekleństw i bluzgów porównał bym ten cykl do serialu "Władcy Móch". Umieszczam z szacunku do Zembatego.

pingwin
2011-12-28 18:41

Bo to jakaś późniejsza, ewidentnie poślednia wersja. pierwsza była  wspaniała, bez cienia wulgarności i artystycznie doskonała. z Barbara Sułkowską, Piotrem Fronczewskim... nawet czołówka była inna. gdyby to ktoś miał...

Robertus
2012-10-24 17:54

Czy ktoś wie, kto w wersji z 1976 gra Joannę Dabacką i Helenę Pazurową?

pingwin
2012-10-25 07:35

Pamiętam jak przez mgłę zapowiedż magazyniera Zgryzu, że bierze udział min Barbara Drapińska (Joanna Dabacka). Ale czy to mi się  wydaje...minęło tyle lat.

Robertus
2012-10-25 14:01

Tak właśnie myślałem ;) Ale pewnoście nie miałem :)

A przy okazji ktoś mógłby odnowić nowszą wersję. Chętnie bym porównał ją z waszymi negatywnymi opiniami :)

Audiofil
2012-10-28 00:22

download (link dostępny po zalogowaniu)

Przygody Wuja Alberta (1976) – humorystyczne słuchowisko radiowe napisane przez Macieja Zembatego.

Przygody Wuja Alberta powstały w latach siedemdziesiątych XX w. i były – podobnie jak inne słuchowisko Zembatego, Rodzina Poszepszyńskich – nadawane w ramach audycji Zgryz w Trzecim Programie Polskiego Radia. W roku 2007 na antenie radia TOK FM zadebiutowała nowa wersja słuchowiska.

Słuchowisko opowiada o perypetiach Alberta oraz rodziny, u której zamieszkuje. Akcja słuchowiska zaczyna się, kiedy Albert w środku nocy zjawia się u rodziny Dabackich, twierdząc, że jest przyrodnim bratem Joanny Dabackiej i wprowadza się na stałe, bez pytania kogokolwiek o zgodę. Słuchowisko cechuje typowy dla Zembatego czarny humor. Powstało osiem odcinków słuchowiska, z których każdy trwa ok. 15 minut i opowiada osobną historię.

Bohaterowie:

  • Albert – podróżnik, a zarazem kombinator, chwytający się każdej okazji, by łatwo zdobyć pieniądze. Jest przyrodnim bratem Joanny, synem hinduskiego tresera słoni. Ma jedną sztuczną nogę, będącą prezentem od jego kochanki Cecylii, która – jak się okazuje – jest matką Stanisława. Tak więc prawdopodobnie Albert jest ojcem Stanisława. Flirtuje z Natalią. Wynalazł uniwersalną szczoteczkę – do zębów, paznokci i butów. Jego ulubione powiedzenie to "koniec i przecinek".
  • Stanisław Dabacki – mąż Joanny i ojciec Natalii. Prawdopodobnie jest synem Alberta. Pracuje w Zakładzie Usług Pogrzebowych jako zawodowy żałobnik. Nie ufa Albertowi i obwinia go za każdym razem, gdy dzieje się coś złego. Co noc od kilkudziesięciu lat ma ten sam sen, w którym przepływa na grzbiecie przez Ocean Atlantycki.
  • Joanna Dabacka (z domu Pasiak) – żona Stanisława i matka Natalii. Jest przyrodnią siostrą Alberta, nieślubną córką hinduskiego tresera słoni. Ufa Albertowi i broni go przed podejrzeniami Stanisława. Zajmuje się prowadzeniem domu. Jej ulubione powiedzenie to "rób co chcesz".
  • Natalia Dabacka – siedemnastoletnia córka Joanny i Stanisława, uczennica. Ma ogromne powodzenie u mężczyzn i jest doszczętnie zdemoralizowana. Flirtuje z Albertem.
  • Helena Pazurowa – żona Wincentego Pazura, lunatyka-kleptomana. Przynosi Dabackim najróżniejsze rzeczy, skradzione przez swojego męża.
  • Wincenty Pazur – lunatyk-kleptoman. Pracuje jako pielęgniarz. Postać niepojawiająca się w słuchowisku, znana jedynie z opowieści Heleny Pazurowej.

Robertus
2012-10-28 09:46

"Przygody wuja Alberta" (1976)

Autor: Maciej Zembaty

odc. 1
Obsada: Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Piotr Fronczewski (Albert)

odc. 2
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), (Helena Pazurowa)

odc. 3 "Kaszel"
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki), Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), (Helena Pazurowa)

odc. 4 "Gejsza"
Obsada: Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki)

odc. 5
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Piotr Fronczewski (Albert)

odc. 6 "Zegarek"
Obsada: Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki)

odc. 7
Obsada: Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki), Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), (Helena Pazurowa)

odc. 8ost. "Paznokcie"
Obsada: Piotr Fronczewski (Albert), Barbara Drapińska (Joanna Pasiak-Dabacka), Barbara Sułkowska (Natalia Dabacka), Krzysztof Kowalewski (Stanisław Dabacki)

pingwin
2014-07-24 15:05

W 1976 roku powstało wyreżyserowane przez autora słuchowisko "Obiad rodzinny"

realizacja akustyczna Slawomir Pietrzykowski

Krzysztof Kowalewski-Ojciec, Barbara Drapinska-Matka, Piotr Fronczewski-Wujek Albert, Barbara Sułkowska-Ona, Witold Dębicki-On, Jacek Jarosz-Lekarz, Stanisław Gawlik-Kontroler

pingwin
2017-05-01 21:55

Wg e-teatr premiera odc 1-8.10.1977. odc 8 ostatniego 26.11.1977

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: