Inne

"Jerzy Szaniawski"
Ewa Stocka-Kalinowska

Emisja: 2010-03-16

Średnia ocena: 2
Oddanych glosów: 1
Tagi:
  Jerzy Szaniawski (17) 
  klasyka (293) 

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Antonio Machado - Miedzy Andaluzją a Kastylią
BIO
Biografie niezwykłe - Andre Gide
BIO
Biografie niezwykłe - Cesare Pavese-Samotnik z Turynu
INN
Blaise Pascal-Alfabet filozofów
CZP
Coś mnie zmartwiło, ale zapomniałem (Jarosław Mikołajewski)
CZP
Historia pewnego listu
CZP
Józef Łobodowski w 100. rocznicę urodzin
INN
Monteskiusz-Alfabet filozofów
TPR
Przeciw Bogu i ludziom
BIO
Świat według Alberta Camus
TPR
Świat według Francois Mauriaca
BIO
Tajemnice "Rękopisu znalezionego w Saragossie"

mastier1929
2010-03-18 21:29

download (link dostępny po zalogowaniu)

Od faktów do fikcji

„Jerzy Milczący”, „samotnik z Zegrzynka”, ojciec Profesora Tutki. 16 marca mija 40. rocznica śmierci Jerzego Szaniawskiego.

Od ponoć nieobyczajnego Murzyna, przez metaliterackiego Papierowego kochanka, symbolicznego Ptaka, budzącego spory o… wychowanie Żeglarza, po głośne Dwa teatry – dramaty Jerzego Szaniawskiego na trwałe wpisały się w historię polskiej sceny. Stworzył on swój teatr oryginalny i odrębny: komediowy, ale podszyty psychologiczną, niejednoznaczną wiwisekcją; realistyczno-wizyjny, grający konwencjami, pełen aluzji i niedomówień. Szaniawski, niczym podwojony bohater Dwóch teatrów, umieszcza siebie gdzieś pomiędzy wiernym rzeczywistości „Małym Zwierciadłem” a pełnym symboli „Teatrem Snów”.

Był również jednym z pierwszych autorów słuchowisk. W listopadzie 1935 r. teatr radiowy – zwany wówczas Wielkim Teatrem Wyobraźni – wyemitował 35-minutowe słuchowisko Jerzego Szaniawskiego Zegarek, z udziałem między innymi Stefana Jaracza i Juliusza Osterwy. Audycja wygrała plebiscyt na najlepsze słuchowisko sezonu, Szaniawski okazał się „mistrzem pięknego słowa”, „mistrzem ciekawych dźwięków” i „mistrzem radiowej ciszy”.

W audycji Ewy Stockiej-Kalinowskiej usłyszymy głos pisarza odtworzony z nagrań archiwalnych oraz wypowiedź z 1971 r. krytyka teatralnego Wojciecha Natansona, autora książki Świat Jerzego Szaniawskiego. Ponadto w audycji wziął udział Romuald Karaś – dziennikarz, reportażysta i autor słuchowisk, który w niebanalny sposób opowiada o swoich związkach z Jerzym Szaniawskim.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: