Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Świat jest skandalem"
Tomasz Man

Reżyseria: Tomasz Man
Emisja: 2013-03-10

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Zygmunt Malanowicz

1938 - 2021
(Hans Bellmer)

Anna Smołowik

1985 -
(Urszula)

Sandra Korzeniak

1976 -
(Margarita)

Jadwiga Jankowska-Cieślak

1951 -
(Matka)

Dorota Landowska

1968 -
(Celine)

Olga Frycz

1986 -
(Doriana)

Danuta Stenka

1961 -
(Unica Zurn)

Władysław Kowalski

1936 - 2017
(Ojciec)

Piotr Skiba

1954 -
(Georg Grosz)

Redbad Klynstra

1969 -
(Andre Breton)

Andrzej Chyra

1964 -
(Faszysta)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
111
STT
Adam Mickiewicz w Pałacu w Śmiełowie – cz. II
TPR
Anioł dla dwojga
TZO
Bestseller
STT
Chciałem opisać opadanie liści w Parku Południowym
STT
Cięcie
DTW
Crash Europe
TPR
Dobrze
WZS
Exodus
STT
Faust
WZS
Gomora
STT
Hiob
STT
Historia pewnej miłości
STT
Katarantka
STT
Każde patrzenie jest głupie. Pan Tadeusz Kantor
Kiedy byłem małym chłopcem…
TPR
Matka i lampart
STT
Michał Anioł
STT
Moja ABBA
STT
Mojżesz REMIX
STT
Pięknie jest żyć
STT
Sex machine
STT
Śmierć w Wenecji
STT
Wojna, dziecko, Matka
STT
Wszystko sie uda
STT
Wyspa

jakoe
2013-04-04 14:26

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor i reżyser: Tomasz Man
Realizacja akustyczna: Andrzej BrzoskaAutor muzyki: Piotr Moss

Obsada:
Zygmunt Malanowicz (Hans Bellmer), Anna Smołowik (Urszula), Sandra Korzeniak (Margarita), Jadwiga Jankowska-Cieślak (Matka),Dorota Landowska (Celine), Olga Frycz (Doriana), Danuta Stenka (Unica Zurn), Władysław Kowalski (Ojciec), Piotr Skiba (Georg Grosz), Redbad Klynstra (Andre Breton), Andrzej Chyra (Faszysta)

Audiofil
2013-04-04 22:58

Najnowsze słuchowisko Tomasza Mana Świat jest skandalem (w reżyserii autora) wnosi nowy ton do radiowej twórczości pisarza i reżysera.

Można zobaczyć w niej kolejną historię rodzinną, gdzie jak w 111, Matce i lamparcie czy w Sex machine, dokonuje się analizy sytuacji i pyta – dlaczego doszło do tragedii. Ale po raz pierwszy u Mana bohaterem stała się rzeczywista postać. Jeden z najważniejszych przedstawicieli europejskiego nadrealizmu – urodzony w 1902 w Katowicach Hans Bellmer.

Bellmer znany jest głównie z rzeźbiarskich instalacji z serii „Lalka”, przedstawiających duże lalki, często zdekomponowane i w niekonwencjonalnych pozach. Rzeźby i zdjęcia były interpretowane jako odpowiedź na kult perfekcyjnego ciała, który w latach 30. panował w Niemczech. Pierwsza seria „Lalek” ukazała się w 1935 jako cykl fotografii zamieszczonych w czasopiśmie surrealistów „Minotaure” i wywołała wielkie poruszenie w kręgach paryskiej awangardy. Naziści uznali sztukę Bellmera za „zdegenerowaną”. W 1938 Bellmer opuścił Berlin i przeniósł się do Paryża, gdzie żył aż do śmierci w roku 1975.

Świat jest skandalem” to drastyczna chwilami opowieść o degradacji roli artysty w nowoczesnym społeczeństwie. To utwór poniekąd biograficzny i historyczny. W skrótowo opowiadanych scenach pojawiają się nie tylko trudne momenty biografii twórcy, ale także mocno narysowany szkic sytuacji historycznej. Stawia przed nami pytanie, czy oryginalność artystyczna zawsze prowadzi na margines, jest źródłem bólu.

A tak pisze o swym bohaterze Tomasz Man:

„Ojciec - dyrektor kopalni – chciał z niego zrobić prawdziwego mężczyznę i zwoził go na dół kopalni. A Bellmer chciał zostać artystą. Rysował i robił zdjęcia. Trafił nawet do więzienia w Katowicach, bo wyśmiewał się wprost z głupoty i zakłamania ludzkiego. Matka całe życie chroniła go przed bezwzględnym jak topór ojcem. Bellmer ląduje na studiach w Berlinie, na Politechnice. Tutaj wpada na Grosza i całą śmietankę berlińskiej bohemy. Zakłada firmę reklamową, żeby przeżyć. Żeni się z Margaritą, która wspomaga go jak antybiotyk w walce o byt. Nagle zjawia w jego domu Urszulka, kuzynka, nastolatka, która go fascynuje. Żona choruje na gruźlicę. Nieoczekiwanie zdjęcia z powyginanymi lalkami trafiają w ręce Andre Bretona, króla surrealizmu, który sprowadza Bellmera do Paryża. Robi z niego gwiazdę.

Jednak życie Bellmera to fala nieszczęść: umiera Margarita. Potem Bellmer ucieka z faszystowskich Niemiec do Paryża. Tutaj już zostanie do końca życia. Wyrzuci w błoto paszport niemiecki. Ożeni się powtórnie, niefortunnie. Żona go opuszcza, zabraniając mu kontaktować się w dwiema córkami. Poznaje Unicę Zorn. Zakochuje się. Jednak Unica choruje na schizofrenię. Bellmer ma sparaliżowaną lewą stronę ciała – po udarze słonecznym. Bellmer zostawia Unicę. Unica popełnia samobójstwo. Bellmer zostaje sam. Zawsze był sam. Jego rysunki, rzeźby, zdjęcia burzyły porządek w porządnych głowach, podkładały ogień, wzniecały tornado. Sam był zamknięty w sobie jak żółw. Chciał pokazać co jest pod skórą, co się tam tai, co się tai, zakopuje...”

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: