Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Scena Teatralna Trójki

"Pasażer Luter"
Darek Błaszczyk

Reżyseria: Dariusz Błaszczyk
Emisja: 2013-04-14

Średnia ocena: 2
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Łukasz Garlicki

1977 -
(Ten)

Krzysztof Szczerbiński

1978 -
(Brat)

Józef Pawłowski

1990 -
(Siwy)

Anna Cieślak

1980 -
(Dziewczyna)

Paweł Szczesny

1963 -
(Kierowca)

Andrzej Blumenfeld

1951 - 2017
(Tata)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Rilke & Lou
TPR
Zegar bije
TPR
Zupa Heli

jakoe
2013-04-20 01:31

download (link dostępny po zalogowaniu)

Autor/reżyser/opracowanie muzyczne: Darek Błaszczyk
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Nagrania wywiadów: Adam Wilk
Obsada:
Łukasz Garlicki (Ten), Krzysztof Szczerbiński (Brat), Józef Pawłowski (Siwy), Anna Cieślak (Dziewczyna), Paweł Szczesny (Kierowca), Andrzej Blumenfeld (Tata)
oraz – we nagraniach dokumentalnych:Tomasz „Men” Świtalski, Piotr Rypson, Tomek „Rastek” Szczeciński, Tomek „Franz” Lipiński

"Pasażer Luter" stylistycznie jest swego rodzaju docudramą. W warstwie dokumentalnej to historia poszukiwania pewnego tekstu sprzed lat, tekstu/manifestu napisanego w okresie początków polskiego punka (przełom lat 70/80) przez Jacka „Lutra” Lenartowicza, który był współzałożycielem jednego z pierwszych polskich zespołów punkrockowych Deadlock z Trójmiasta. Poszukiwanie przez bohatera słuchowiska (Ten – Łukasz Garlicki) tajemniczego tekstu będzie zarazem odkrywaniem legendarnej niemal postaci Lutra, perkusisty i autora tekstów, czołowej postaci polskiego punka. Jako pierwszy w Polsce pod koniec lat 70. wydawał fanzina Pasażer (fanzin - skrót od ang. fan magazine, nieprofesjonalne pismo tworzone przez osobę bądź grupę osób – miłośników jakiegoś tematu). Jednak równolegle krążyły wówczas wieści, że Luter napisał tekst "Pasażer", który mógł być równie dobrze powieścią/manifestem/scenariuszem albo… konfabulacją… Bohater przygotowując się do realizacji filmu dokumentalnego o Lutrze i tekście "Pasażer" przeprowadza rozmowy z rzeczywistymi uczestnikami tamtych zdarzeń – przyjaciółmi Lutra – Tomkiem "Menem" Świtalskim, Tomkiem "Rastekiem" Szczecińskim, Piotrem Rypsonem, czy Tomkiem Lipińskim. Partie dokumentalne słuchowiska stają się dla bohatera impulsem do jego własnych wspomnień z lat 80, kiedy był nastolatkiem. Pierwsze fascynacje muzyczne, filmowe, towarzyskie. Pierwsze inicjacje. Praca nad dokumentem o Lutrze staje się zarazem podróżą do jego własnej przeszłości, spotkania z duchem nieżyjącego brata (Krzysztof Szczerbiński), który wprowadzał go wtedy w „dorosłość”. Właściwie ta podróż do przeszłości staje się dla niego w pewnym momencie ważniejsza od samego zadania, jakim było rozwiązanie zagadki legendarnego tekstu. Część fabularna jest w dużej mierze autobiograficzna.

"Pasażer Luter" jest ostatnią częścią Tryptyku Młodzieńczego Darka Błaszczyka (poprzednie to adaptacja „Fabula rasa” Stachury z Mariuszem Bonaszewskim oraz „Rilke & Lou” na podstawie korespondencji Rainera Marii Rilke'go i Lou Andreas Salome – z Danutą Stenką, Adamem Woronowiczem i Agatą Zubel), odnoszącego się do jego fascynacji i inspiracji z lat 80.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: