Inne

"Sezon na Dwójkę - Jak mówić o Powstaniu Warszawskim"
Jerzy Kisielewski

Emisja: 2008-08-02

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

INN
Inny stan skupienia - Andrzej Poniedzielski

jakoe
2013-08-03 21:50

download (link dostępny po zalogowaniu)

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Parasol" ma swój sposób mówienia o Powstaniu Warszawskim.O Powstaniu Warszawskim można mówić w duchu martyrologii, biorąc pod uwagę jego tragiczny bilans dyskutować nad tym, czy było ono potrzebne, czy też nie. Inne rozwiązanie proponuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”.
GRH „Parasol” założona została w 2004 roku przez dawnych harcerzy i ich przyjaciół. Ma na celu podtrzymanie i krzewienie tradycji Batalionu „Parasol” oraz popularyzację wiedzy historycznej o nim. Członkowie grupy odtwarzają umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie legendarnej formacji wojskowej, biorąc udział w imprezach historycznych i rekonstrukcyjnych. GRH „Parasol” podtrzymuje również kontakty ze Środowiskiem Batalionu „Parasol” oraz wieloma instytucjami historycznymi i wojskowymi. Wydaje biuletyn o nazwie „Zgrupowanie”.
Świat zmierza ku kulturze obrazkowej. Imprezy tego typu co rekonstrukcje, mogą być lepiej przyjmowane przez młodzież, aniżeli przeczytany tekst w książkach historycznych, choć tych z roku na rok ukazuje się ich coraz więcej i są pisane coraz ciekawszym, niemal powieściowym językiem. Rekonstrukcja daje możliwość chwilowego dotyku historii. Dlatego warto ją robić – mówi Paweł Babiński z GRH „Parasol”.

W audycji z cyklu „Sezon na Dwójkę” gośćmi redaktora Jerzego Kisielewskiego są: Paweł Babiński z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Parasol" i Karal Mazur z Działu Edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: