Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Biografia - Biografie niezwykłe

"Biografie niezwykłe - Wokół dziennika Anny Frank"
Witold Malesa

Emisja: 2007-04-24

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 1
Tagi:
  biografia (160) 
  Audycja (383) 

Inne słuchowiska tego samego autora:

CZP
„Okręt błaznów” Sebastiana Branta
BIO
Aleksander Sołżenicyn
CZP
Anna Achmatowa. Poemat bez bohatera
INN
Bertold Brecht na cztery ręce
INN
Bertolt Brecht
BIO
Biografie niezwykłe - Ignacy Domeyko
BIO
Biografie niezwykłe - Jadwiga Łuszczewska-Deotyma
BIO
Biografie niezwykłe - Józef Czechowicz
BIO
Biografie niezwykłe - Julian Stryjkowski
BIO
Biografie niezwykłe - Stefan Starzyński
BIO
Biografie niezwykłe - Thomas Bernhard
CZP
Breyten modli się za siebie
INN
Chwyt metafizyczny-Nabokow
CZP
Dariusza Sośnickiego poezja pisana
TPR
Goethe i Schiller-Korespondencja
INN
Immanuel Kant-Alfabet filozofów
TPR
Irena Krzywicka Mariage á trois
TPR
Ja jestem tobą
CZP
Katechizm Jana Twardowskiego - I we mnie wierzcie
CZP
Legenda o królewiczu Marku
BIO
Lucjan Rydel-Pan Młody z "Wesela"
TPR
Nikt nie pojmie naszej przyjaźni
INN
Pisałbym bez końca
CZP
Podróż przez noc (Reiner Kunze)
CZP
Poezja Sahary
BIO
Rejent z Litwy-Andrzej Towiański
TPR
Spór estetyczny
INN
Sztuka przekładu
CZP
W imieniu wszystkich (o Andrieju Bazylewskim)
CZP
W niewoli czasu (o Borysie Pasternaku)

Sloniasz
2014-01-19 22:02

download (link dostępny po zalogowaniu)

truffla33
2014-03-10 12:49

Wokół dziennika Anny Frank - audycja Witolda Malesy z cyklu "Biografie niezwykłe" (24.04.2007)
Holocaust oczami małej dziewczynki.
"Sądzę, że będę Ci mogła wszystko powierzyć, tak jak jeszcze nigdy nikomu, i mam nadzieję, że będziesz dla mnie wielkim oparciem” – brzmiał pierwszy wpis w dzienniku Anny Frank.

12 czerwca 1942 roku, młoda Żydówka Anna Frank otrzymała na swoje 13 urodziny album, w którym zaczęła prowadzić codzienne zapiski o swoim życiu w ukryciu w Amsterdamie. Jest to dziś jedno z najważniejszych świadectw Holocaustu.
Anna Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, w żydowskiej rodzinie od wielu pokoleń mieszkającej w Niemczech. Po dojściu Hitlera do władzy, w roku 1933 Otto i Edith Frankowie wraz z córkami - Anną i Margot – uciekli przed prześladowaniami do Amsterdamu.

Rok po wybuchu II wojny światowej - w 1940 roku - Niemcy zajęli Holandię. "Po maju 1940 roku skończyły się dobre czasy: najpierw wojna, potem kapitulacja, wkroczenie Niemców i dla nas Żydów zaczęło się pasmo udręk" – pisała Anna.

Dwa lata w ukryciu
W lipcu 1942 roku Margot, starsza siostra Anny, została wezwana do "zgłoszenia się do grupy pracującej za granicą", co oznaczało konieczność stawienia się w obozie pracy przymusowej w Niemczech. Wezwanie to stało się dla rodziny powodem do ukrycia się w oficynie kamienicy w Amsterdamie, budynku należącym do byłej firmy Otto Franka - Nederlandse Opekta Mij. Frankom pomagało kilku byłych pracowników biura Otta. Wraz z rodziną Frank, w oficynie przy ulicy Prinsengracht 263, ukrywała się jeszcze rodzina Van Pels oraz dentysta dr Pfeffer.
Anna w swym dzienniku opisywała życie codzienne w ukryciu. Zapiski miały formę listów do nieistniejącej przyjaciółki Kitty. Pomimo ciężkich warunków, ich przekaz jest optymistyczny, pełen nadziei na zmianę sytuacji.
Dziewczynka w wielu wpisach wspomina radosny okres dzieciństwa, przedstawia też wzajemne relacje między mieszkańcami kryjówki. Ostatnia notatka nosiła datę 1 sierpnia 1944 roku. Powstała na trzy dni przed aresztowaniem: "Bardziej, niż mogę to wyrazić, męczy mnie to, że nie wolno nam nigdy wychodzić na zewnątrz, i ogromnie się boję, że zostaniemy odkryci, a potem rozstrzelani" - pisała Anna.

Tragiczny koniec historii młodej dziewczynki
W sierpniu 1944 roku ktoś wydał ukrywających się Żydów. Czteroosobowa rodzina Franków została aresztowana przez Gestapo i deportowana do Auschwitz ostatnim transportem, jaki dotarł z terenu okupowanej Holandii w ramach hitlerowskiej akcji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Transport wyjechał z obozu przejściowego w Westerbork 3 września 1944 roku. Było w nim 1019 Żydów, w tym 79 dzieci. 5 września dotarł do Auschwitz II - Birkenau. Po selekcji na rampie Niemcy zgładzili w komorach gazowych 549 osób. Pozostali, w tym Frankowie, zostali skierowani do obozu.
Holokaust przeżył jedynie ojciec, doczekawszy wyzwolenia obozu Auschwitz przez Armię Czerwoną, 27 stycznia 1945 roku. Matka zmarła w obozie tuż przed wyzwoleniem, w styczniu 1945 roku. Obie dziewczynki zostały przeniesione w październiku do obozu Bergen-Belsen, gdzie zmarły na tyfus w marcu 1945 roku.

Najbardziej znana książka holenderska na świecie
Dziennik Anny, pozostawiony w kryjówce, odnalazła jedna z osób, które pomagały Frankom – Miep Gies. Pamiętnik po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1947 roku. Do jego opublikowania doprowadził Otto Frank. Było to spełnienie woli jego córki, która pisała w swoi pamiętniku: "Po wojnie chcę w każdym bądź razie wydać książkę pod tytułem ››Oficyna‹‹, czy to się uda, pozostaje również pytaniem, ale mój dziennik będzie mógł temu służyć".

Do dziś dziennik Anny przetłumaczono na blisko 70 języków i zekranizowano. W domu, gdzie ukrywała się rodzina Franków, obecnie znajduje się muzeum.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: