Inne - Radio Szczecin

"Umarli abyśmy mogli żyć - Stanisław Kasznica"
Sylwester Woroniecki

Reżyseria: Sylwester Woroniecki

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Rekolekcje z Tomaszem Mertonem

Sloniasz
2014-01-28 22:47

Historię ostatniego Komendanta Głównego Narodowych Sił Zbrojnych - można było wysłuchać w czwartek w Studiu S1 Radia Szczecin.

Słuchowisko Radia Szczecin "Umarli abyśmy mogli żyć - Stanisław Kasznica" wyreżyserował Sylwester Woroniecki.

Po słuchowisku odbyła się dyskusja o przywódcach podziemia niepodległościowego. Wzięli w niej udział: dr Wojciech Jerzy Muszyński (autor książki "Duch Młodych. Organizacja Polska i Obóz Narodowo - Radykalny w latach 1934 - 1944. Od studenckiej rewolty do konspiracji niepodległościowej."); dr Rafał Sierchuła (autor książki "Historia człowieka myślącego. Lech Karol Neyman (1908 - 1948)" oraz Marta Szczesiak - Ślusarek (autorka opracowania wspomnień Stanisława Wincentego Kasznicy - ojca Stanisława Kasznicy).

Kasznica jest jedną z tych postaci, o których mówi się wciąż mało, których działalność, idee, wciąż mało się rozumie - mówiła Marta Szczesiak - Ślusarek - dlatego każda kolejna forma edukacji społeczeństwa polskiego jest formą pożądaną.

Stanisław Kasznica został zamordowany przez komunistyczne władze w 1948 roku. Jego szczątki odnaleziono niedawno na warszawskich Powązkach. Dotychczas nie miał grobu. Wraz z innymi przywódcami polskiej prawicy miał zostać w PRL-u zapominany.

Kasznica był adwokatem, ukończył Uniwersytet Poznański, działał w Obozie Wielkiej Polski. Później w Obozie Narodowo - Radykalnym (ONR - ABC), był też członkiem Organizacji Polskiej. Dowódca wojskowy, podpułkownik i ostatni Komendant Główny Narodowych Sił Zbrojnych, skazany na karę śmierci zginął w wieku 40 lat.

Tekst ze strony:

http://radioszczecin.pl/1,107703,sluchowisko-o-stanislawie-kasznicy-w-radiu-szcze

 

---

Może ktoś posiada się ze słuchowiskiem?

jakoe
2016-05-31 15:35

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: