Teatr Polskiego Radia - Radio Białystok

"Święty Edyp"
Piotr Tomaszuk

Reżyseria: Piotr Tomaszuk
Emisja: 2003-12-28

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Inne słuchowiska tego samego autora:

WZS
Bóg Niżyński
WZS
Głup. Pasja zabłudowska
TPR
Ofiara Wilgefortis
TPR
Wierszalin. Reportaż o końcu swiata.

rs67pl
2019-12-31 11:40

download (link dostępny po zalogowaniu)

Scenariusz, reżyseria: Piotr Tomaszuk
Realizacja: Grzegorz Falkowski
Muzyka: Piotr Nazaruk

Obsada: Rafał Gąsowski (Edyp), Alicja Rapsiewicz (Matka), Paweł Aigner (Kozioł), Paweł Chomczyk (dziecko), Agnieszka Możejko, Karolina Miłkowska, Edyta Łukasiewicz (Kobiety).

Emisje: 2003-12-28, 2019-08-11 18:05;  czas 45 minut

"Tomaszuk sięgnął po "Wybrańca" Thomasa Manna i, opierając się na tej opowieści o chrześcijańskim Edypie, przygotował własny oryginalny scenariusz. To historia człowieka poczętego z kazirodczego związku brata i siostry. Bohater próbuje uciec przed okrutnym losem, ale ponosi klęskę. Nieświadomie związuje się z własną matką i ma z nią dzieci. Kiedy się o tym dowiaduje - w rozpaczy udaje się na samotną wyspę, gdzie odpokutowuje za swoje nieświadome winy. Po latach zrządzeniem losu cierpiętnik pozostaje papieżem.

- Nigdy nie widziałem takiego uwikłania w biologię przy jednoczesnej afirmacji chrześcijaństwa. Ta historia to naprawdę fascynująca materia. Oto człowiek czysty, uciekający przed brudem, nieświadomie wpada w coraz to większy dramat. Przypadek kieruje go do łoża własnej matki. Czyż to nie paradoks? Równie paradoksalną sytuacją jest tu zagadnienie winy i kary - mówi Piotr Tomaszuk. - Sięgając po ten tekst, z jednej strony chcę powiedzieć, że człowieczeństwo jest nie lada wyzwaniem. Owszem, można powiedzieć, że Edyp jest wyjątkiem, że jego problem nie jest naszym problemem. Ale problemem każdego z nas jest uczucie miłości, które może popaść w sprzeczność z obowiązującymi zasadami, normami, których powinniśmy przestrzegać. Edyp jest najbardziej dramatycznym przykładem tej sprzeczności, ale jest też przykładem przezwyciężenia tej sytuacji.

W słuchowisku i w późniejszym przedstawieniu grają białostoccy aktorzy, studenci i absolwenci Akademii Teatralnej oraz aktorzy bielskiego Teatru Banialuka. Scenariusz "Świętego Edypa" opublikował miesięcznik Dialog."

https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35233,1821413.html

rs67pl
2020-01-01 01:01

download (link dostępny po zalogowaniu)

Aktualizacja linka.

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: