Scena Teatralna Trójki

"Wojna światów 2050"
Małgorzata Żerwe i David Zane Mairovitz

Emisja: 2021-03-07

Średnia ocena: 4
Oddanych glosów: 1
Tagi:

Audiomaniak
2021-03-08 20:52

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Wojna światów" a sprawa polska. Posłuchaj!

Na "Scenę Teatralną Trójki" powróciło słuchowisko Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairovitza "Wojna Światów 2050". Miało ono swoją premierę w Programie 3 w 2017 roku. Wtedy odbieraliśmy je jako fantazję na temat przyszłości świata. Teraz mamy wrażenie, że "przyszłość jest dziś", choć przewidywania George’a Friedmana – specjalisty think-tanku – nadal wydają się fantastyczne, przynajmniej w dziedzinie przyszłych losów Polski.
Danuta Stenka, Małgorzata Żerwe, David Mairowitz i Andrzej Brzoska
Danuta Stenka, Małgorzata Żerwe, David Mairowitz i Andrzej BrzoskaFoto: Wojciech Kusiński
GaleriaW pozostałych dziedzinach przepowiednie – te katastroficzne – wydają się właśnie spełniać. Słuchowisko powtórzyliśmy, myśląc o rozpoczętym właśnie Roku Stanisława Lema.

Twórcy tej "Wojny Światów" przywołują Stanisława Lema obok Orsona Wellesa i samego Friedmana.

Większość słuchowisk, po które powtórnie sięgamy, w obecnej sytuacji nabiera szczególnej wymowy. Słuchowisko, które zaprezentowaliśmy w pierwszą niedzielę marca 2021 roku, ze świetną, choć zaledwie dwuosobową obsadą, nagrodzone zostało za muzykę Dominica Muldowneya na Festiwalu Dwa Teatry 2018. Uhonorowana została także nagrodą reżyseria dźwięku Andrzeja Brzoski, którego poprosiliśmy o krótki wstęp, poprzedzający prezentację słuchowiska.
Posłuchaj
52:53 Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz, czyli "Wojna Światów 2050" na Scenie teatralnej Trójki

***

Twórcy premiery już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek Las Vegas".

Na "Scenę Teatralną Trójki" zaprosiliśmy w niedzielę (7 marca) od godz. 20.05 do godz. 21.00,

Barbara Marcinik i Jakub Sadowski – wydawca.

***

"Wojna Światów 2050" – Małgorzata Żerwe i David Zane Mairovitz

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz
Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz


Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: