Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Akcja pod Arsenałem"
Aleksander Kamiński

Emisja: 2023-01-29

Średnia ocena: 0
Oddanych glosów: 0
Tagi:

Audiomaniak
2023-01-29 22:15

download (link dostępny po zalogowaniu)

"Akcja pod Arsenałem". Premierowe słuchowisko w Jedynce

Grupa przyjaciół z liceum im. Batorego wiosną 1939 roku zdaje maturę. Oznacza to rozpoczęcie najważniejszego etapu w życiu, w którym dojrzałość, niezależność i siła charakteru pozwolą spełnić ambicje i zrealizować wszystkie życiowe plany. Te wyobrażenia w jednej chwili rujnuje wybuch II wojny światowej. Zapraszamy na słuchowisko "Akcja pod Arsenałem" wg powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" w adaptacji i reżyserii Przemysława Wyszyńskiego.


Powieść jest wstrząsającym dokumentem poświęcenia i patriotyzmu młodych Polaków w okolicznościach II wojny światowej. Wszyscy należą do 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.

W nieoczywistej sytuacji żaden z nich nie ma wątpliwości, gdzie jest jego miejsce i jakie ma obowiązki. To oni wraz ze swoimi kolegami z drużyny prowadzą walkę konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu, a później również w Grupach Szturmowych. W okupowanej przez Niemców Warszawie ich życie zmienia się całkowicie, a oni sami jako żołnierze podziemia przyjmują pseudonimy: Zośka (Tadeusz Zawadzki), Rudy (Jan Bytnar) i Alek (Aleksy Dawidowski).

II wojna światowa.

Rudy, Alek i Zośka oraz wielu ich przyjaciół ginie w obronie niepodległej Polski. Ostatecznie oddają życie ofiarnie i bez protestów, nie mają wątpliwości, że trzeba walczyć. Stanowią przykład wzajemnego oddania i przyjaźni - organizują akcję pod Arsenałem, by odbić Rudego z rąk Gestapo, a on sam, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk kolegów.

Trzej główni bohaterowie giną: Rudy, zamęczony przez Gestapo, po odbiciu umiera niemal na rękach swoich kolegów. Alek - ranny w czasie akcji umiera tego samego dnia. Po śmierci przyjaciół Zośka pisze pamiętnik, który staje się dokumentem historii, na podstawie którego Aleksander Kamiński pisze swoją powieść. Kilka miesięcy później Zośka dowodzi akcją pod Sieczychami i jako jedyny członek swojego oddziału zostaje śmiertelnie postrzelony, ale to już inna historia.


Słuchowisko powstało z okazji 120. rocznicy urodzin Aleksandra Kamińskiego, jak również 80-lecia pierwszego wydania (1943) książki "Kamienie na szaniec".

"Akcja pod Arsenałem", słuchowisko na podstawie powieści Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec"

Adaptacja: Przemysław Wyszyński

Reżyseria: Przemysław Wyszyński

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Przemysław Wyszyński

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska   

Obsada:

Kamil Pruban, Bartosz Wesołowski, Otar Saralidze, Angelika Kurowska, Dorota Landowska, Mateusz Weber, Mateusz Kwiecień, Tomasz Marzecki, Paweł Ciołkosz, Jakub Kordas

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: