Scena Teatralna Trójki

"Novecento"
Alessandro Baricco

Reżyseria: Janusz Zaorski
Emisja: 2008-12-07

Średnia ocena: 2.6
Oddanych glosów: 5
Tagi:
  włoskie (38) 
  jazz (4) 
  muzyczne (44) 

Jerzy Radziwiłowicz

1950 -
(Narrator)

Piotr Adamczyk

1972 -
(Novecento)

Krzysztof Banaszyk

1970 -
(Konferansjer)

Marcin Troński

1954 -
(Jelly Roll Morton)

Janusz Rafał Nowicki

1943 -
(Stary Boodman)

Paweł Szczęsny

Edytuj
(Marynarz)

Waldemar Błaszczyk

1973 -
(Kapitan parowca)

Benek Lewandowski

1996 -
(Novecento jako dziecko)

Inne słuchowiska tego samego autora:

PTW
Jedwab

Robbi
2009-03-18 16:25

Autor: Alessandro Baricco
Autor przekładu: Halina Kralowa
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Reżyseria: Janusz Zaorski
Realizacja: Andrzej Brzoska
Muzyka: Włodek Pawlik

Obsada: Jerzy Radziwiłłowicz (Narrator), Piotr Adamczyk (Novecento), Krzysztof Banaszyk (Konferansjer), Marcin Troński (Jelly Roll Morton), Janusz R. Nowicki (Stary Boodman), Paweł Szczęsny (Marynarz), Waldemar Błaszczyk (Kapitan parowca), Benek Lewandowski (Novecento jako dziecko)

„Novecento” to radiowa adaptacja monodramu włoskiego pisarza Alessandro Baricco, opowiadająca historię genialnego pianisty, który zyskał przydomek „największy na oceanie”. Danny Boodman T.D. Lemon Novecento (Piotr Adamczyk), bo takie jest pełne nazwisko bohatera, jako niemowlę został znaleziony na parowcu Virginian przez starego Boodmana, marynarza pracującego w pokładowej kotłowni, który przygarnął go i był dla niego ojcem.
Stało się to w 1900 roku, stąd „wielki finisz” w nazwisku, jak mówił stary Boodman: „Znalazłem go w pierwszym dniu tego nowego wieku, więc nazwę go tak, jak ten wiek nazywają Włosi: Novecento”. Dla świata Novecento w ogóle nie istniał, nie miał daty urodzenia, nie miał rodziny, nie miał ojczyzny. Gdy umierał stary Boodman, miał już osiem lat, ale oficjalnie nigdy się nie urodził.
Po śmierci swojego przybranego ojca Novecento tajemniczo zniknął załodze statku, by za kilkanaście dni objawić się nocą w sali balowej pierwszej klasy parowca Virginian – ośmiolatek, którego nogi nawet nie sięgały do podłogi, grał na fortepianie, wzruszając do łez zaspanych pasażerów.
Tę opowieść o Novecento snuje jego przyjaciel Tooney (Jerzy Radziwiłłowicz), trębacz, który na parowiec wszedł w 1927 roku, kiedy sława pianisty wykroczyła już poza rejsowy statek, z którego Novecento nigdy nie zszedł na ląd.
W 1931 roku na statek wsiadł pianista Jelly Roll Morton (Marcin Troński), „wynalazca jazzu”, jak nieco szumnie i po trosze słusznie mówił o sobie Morton (to bodaj jedyna autentyczna postać w tekście Baricco) i wyzwał „największego pianistę, jaki kiedykolwiek grał na oceanie” na pojedynek. Muzyczny pojedynek, który w słuchowisku stoczył ze sobą... Włodek Pawlik, znakomity pianista jazzowy i kompozytor. Na trąbce partneruje mu Robert Majewski.
W słuchowisku jest jeszcze jeden ważny bohater, choć nie wymieniony w żadnym spisie postaci – muzyka. Skomponowana specjalnie na potrzeby słuchowiska przez Włodka Pawlika, zaskakuje wielością znaczeń, różnorodnością stylistyczną, zachwyca wirtuozerią wykonania.
Słuchowisko „Novecento” w adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Janusza Zaorskiego, pełne nieoczekiwanych, czasem nieprawdopodobnych wydarzeń, jest również przejmującą opowieścią o samotności i lęku przed niewiadomym.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/trojka/...

Słuchacz
2009-06-13 21:41

Słuchowisko poprzedza rozmowa Marcina Pesty z reżyserem Januszem Zaorskim.

avenarius1
2010-05-01 10:53

Teatr radiowy na podstawie tej samej książki, na podstawie której powstał film "1900 - człowiek legenda". O pianiście jazzowym urodzonym na statku, który całe życie z tego statku nie schodzi.

Bartosz
2010-05-01 14:23

Novacento jest w formacie ogg - i tus sa schody bo trzeba zamienic ten format na mp3 zeby gralo u wiekszosci na mp3 playerach (na komputerze powinno grac bez problemu)

Free program do zamiany formatu nagrania z 'ogg' na 'mp3' mozna sciagnac z linku jak ponizej:

http://www.eufony.net/free-ogg-mp3-converter.html

troche 'zabawy i pomyslenia' dla tych co tego nigdy nie robili -

powodzenia - Antypody

jakoe
2012-11-25 01:01

download (link dostępny po zalogowaniu)

tomek36
2014-10-06 16:14

download (link dostępny po zalogowaniu)

wielkosc calosci:  28 MB
Czas trwania: 40m 48s
bit rate: 128kbps
rodzaj kompresji: rar
zawartosc uploadu: mp3
wersja jezykowa: PL
BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH

rycombel
2017-04-29 22:20

download (link dostępny po zalogowaniu)

kompresja: mp3

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: