ical-align: top;" width="200">jakoe
2013-01-02 14:35

download (link dostępny po zalogowaniu)

truffla33
2013-02-19 21:43

Bóg wina Dionizos, ku czci którego narodził się dramat antyczny, postanowił udać się do Hadesu i sprowadzić z powrotem na ziemię swego ulubionego poetę Eurypidesa. W podróży towarzyszy mu jego sprytny sługa Ksantiasz. Pierwszym celem ich wędrówki jest dom Heraklesa, który (jako, że odbył już podobną wędrówkę) udziela im kilku przydatnych wskazówek. Bohaterowie docierają do Hadesu, zaznając kilku niezbyt miłych przygód. Lecz w samym Hadesie zastają dość napiętą sytuację. Okazuje się, że pomiędzy wielkim Ajschylosem, a równie wielkim poetą Eurypidesem wybuch konflikt o miano najwybitniejszego z tragików. Spór mają rozwiązać zawody, w których sędzią zostaje Dionizos.
Następuje dość zabawny pojedynek poetów. Dionizos nie potrafi jednak wskazać lepszego. Ponieważ wiadomym zostaje, że zwycięzca wyjdzie z Hadesu, aby doradzać i wspierać Ateńczyków, poeci starają się ze wszystkich sił. Przegrywa Eurypides. Dionizos postanawia wyprowadzić z podziemi Ajschylosa. A ten prosi, aby do czasu jego powrotu na stolcu najwyższego z dramaturgów zasiadał Sofokles.

„Żaby” to utwór skierowany przeciwko twórczości Eurypidesa, której Arystofanes był zagorzałym krytykiem. Tym, co najbardziej mierziło owego komediopisarza w sztuce Eurypidesa, był sposób ukazywania natury ludzkiej. W przeciwieństwie bowiem do swoich wielkich poprzedników (Ajschylosa i Sofoklesa) Eurypides wyzbywał się gloryfikacji prezentowanych bohaterów. Podobno sam Sofokles miał powiedzieć, że „on ukazuje ludzi takimi jacy być powinni, Eurypides zaś takimi jacy są”. Obrazowanie rzeczywistej natury ludzkiej było według Arystofanesa niepedagogiczne. Sądził on, że ukazywanie fałszu, obłudy i rozwiązłości małżeńskiej ma zły wpływ na społeczeństwo. Poglądom swoim dał wyraz w utworze "Żaby", który uważany jest za jedno z jego najwybitniejszych dzieł - to grecka komedia klasyczną i mimo dość nowoczesnej oprawy, podejście do tekstu jest tradycyjne. "Żaby" powstały w 405 roku przed naszą erą, a mimo to utwór miejscami jest niezwyle zabawny, nawet dla wspólczesnego odbiorcy.

tomek36
2014-09-26 15:39

download (link dostępny po zalogowaniu)

wielkosc calosci: 64.4 MB
Czas trwania: 01h 10m 23s
bit rate: 128kbps
rodzaj kompresji: rar
zawartosc uploadu: mp3
wersja jezykowa: PL
brak danych naprawczych

pavvvel
2019-05-03 05:13

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: