Ostatnio zalogowani
na stronie

Informacja dostępna po zalogowaniu

Teatr Polskiego Radia

"Życie w cieniu procesu"
Bożena Markowska

Reżyseria: Janusz Kukuła
Emisja: 2007-06-26, 2010-06-18

Średnia ocena: 3
Oddanych glosów: 2
Tagi:

Stanisław Brudny

1930 -
(Adam Bień)

Ewa Kania

1948 -
(Hanna Bień-Bielska)

Zofia Saretok

1938 - 2013
(Zofia Bieniowa)

Wojciech Wysocki

1953 -
(Janusz Bień)

Arkadiusz Bazak

1939 -
(Konrad Świaniewicz)

Andrzej Blumenfeld

1951 - 2017
(Kazimierz Kobylański)

Zbigniew Suszyński

1961 -
(głos męski I)

Maciej Hermann

Edytuj
(głos męski II)

Barbara Zielińska

1959 -
(głos kobiecy)

Inne słuchowiska tego samego autora:

INN
Arystoteles-Mistrz i uczeń
INN
Bertold Brecht. Bezduszny intelektualista
TPR
Bohater upadłej idei – Bruno Jasieński
TPR
Dramat Nocy Listopadowej
TPR
Francisco Goya- w sidłach fałszywej Mai
BIO
Kazimierz Wyka
FPP
Komentator
INN
Paryż Miłosza
TPR
Piekno i mrok
TPR
Poeta przed sądem
TPR
Szpital Dobrej Woli
TPR
Uwolniony od strachu
INN
W poszukiwaniu dorożki zaczarowanej
INN
Włodzimierz Wysocki-Poeta gitary

Audiofil
2009-08-17 08:39

Obsada:
Stanisław Brudny,
Ewa Kania,
Zofia Saretok,
Wojciech Wysocki,
Arkadiusz Bazak,
Andrzej Blumenfeld,
Andrzej Mastalerz,
Maciej Hermann.

Słuchowisko Bożeny Markowskiej "Życie w cieniu procesu" przywołuje autentyczne wydarzenia historyczne. W marcu 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, a wśród nich: gen. Leopold Okulicki. Stanisław Jankowski, Adam Bień, Antoni Pajdak, Kazimierz Pużak, Kazimierz Kobylański, Józef Chaciński i Zbigniew Stypułkowski, zostało zaproszonych przez pułkownika wojsk NKWD - Piemienowa, na rozmowy z władzami rosyjskimi. Byli to przedstawiciele partii politycznych działających w czasie okupacji, w strukturze Państwa Podziemnego, a reprezentujący legalny Rząd Polski z tymczasową siedzibą w Londynie. Propozycję rosyjską uznali oni za chęć złagodzenia niekorzystnych dla Polaków postanowień jałtańskich. Zaproszenie do siedziby NKWD w Pruszkowie, przedstawiciele polskich partii politycznych rozumieli bowiem, jako wstęp do rozmów o powstaniu rządu koalicyjnego z ich udziałem. Mimo nieufności, jaką budziły listy z zaproszeniami, pójście na spotkanie z Rosjanami Delegaci uważali przede wszystkim, za swój obowiązek. Spotkanie okazało się zasadzką. Zostali aresztowani, a następnie mamieni perspektywą rozmów ze Stalinem, wywiezieni do Moskwy i osadzeni w więzieniu na Łubiance. W dniach 18 - 21 czerwca 1945 roku odbył się proces Szesnastu, a ogłoszony 21 czerwca wyrok skazywał gen. Okulickiego - dowódcę Armii Krajowej, na 10 lat więzienia, Stanisława Jankowskiego - Delegata Rządu RP na Kraj na 8 lat, a pozostałych ministrów na pięcioletnie więzienie. Gen. Leopold Okulicki i Stanisław Jankowski nie przeżyli wyroków. Jednym
ze skazanych, którym udało się powrócić do Polski był min. Adam Bień, który po latach, w swoich książkach opisał to co się zdarzyło w roku 1945, z Szesnastoma przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Opowiadał też o swoim losie wiele, wiele lat później, w licznych audycjach radiowych.
Na podstawie autentycznych zapisów rozmów z Adamem Bieniem, a także jego córką Hanną Bień-Bielską, powstało słuchowisko przywołujące nie tylko tamte dramatyczne wydarzenia, ale również ich konsekwencje dla rodziny, najpierw nieświadomej losu zaginionych, a potem żyjącej przez lata w niepewności o ich los.

DamaPik
2010-06-21 11:21


65 lat temu, 18 czerwca 1945 roku, rozpoczął się w Moskwie „proces szesnastu”.

Słuchowisko dokumentalne Bożeny Markowskiej "Życie w cieniu procesu" oparte jest na wydarzeniach historycznych. W marcu 1945 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, a wśród nich: gen. Leopold Okulicki, Stanisław Jankowski i Adam Bień, zostało zaproszonych przez pułkownika wojsk NKWD – Piemienowa – na rozmowy z władzami rosyjskimi.
Zaproszeni byli przedstawicielami partii politycznych działających w czasie okupacji w strukturze Państwa Podziemnego, reprezentującymi legalny Rząd Polski z tymczasową siedzibą w Londynie.

Propozycję rosyjską uznali oni za chęć złagodzenia niekorzystnych dla Polaków postanowień jałtańskich. Zaproszenie do siedziby NKWD w Pruszkowie rozumieli bowiem jako wstęp do rozmów o powstaniu rządu koalicyjnego z ich udziałem.
Mimo nieufności, pójście na spotkanie z Rosjanami Delegaci uważali przede wszystkim za swój obowiązek.

Spotkanie okazało się zasadzką. Zostali aresztowani, a następnie wywiezieni do Moskwy i osadzeni w więzieniu na Łubiance. W dniach 18–21 czerwca 1945 roku odbył się „proces szesnastu”, a ogłoszony 21 czerwca wyrok skazywał gen. Okulickiego – dowódcę AK – na 10 lat więzienia, Stanisława Jankowskiego – Delegata Rządu RP na Kraj – na 8 lat, a pozostałych ministrów na pięcioletnie więzienie. Gen. Leopold Okulicki i Stanisław Jankowski nie przeżyli wyroków. Jednym ze skazanych, którym udało się powrócić do Polski, był min. Adam Bień, który po latach opisał w swoich książkach to, co się zdarzyło w roku 1945 z szesnastoma przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego. Opowiadał też o swoim losie wiele lat później, w licznych audycjach radiowych.

Na podstawie zapisów rozmów z Adamem Bieniem, a także jego córką Hanną Bień-Bielską, powstało słuchowisko przywołujące nie tylko tamte dramatyczne wydarzenia, ale również ich konsekwencje dla rodziny, najpierw nieświadomej losu zaginionych, a potem żyjącej przez lata w niepewności o ich los.

Reżyseria: Janusz Kukuła

obsada:
Stanisław Brudny,
Ewa Kania,
Wojciech Wysocki,
Zofia Saretok,
Arkadiusz Bazak,
Andrzej Blumenfeld,
Andrzej Mastalerz,
Maciej Hermann

wielkość pliku: 13,6 MB
czas trwania: 00:28:44

jakoe
2012-12-16 20:35

download (link dostępny po zalogowaniu)

Robertus
2012-12-16 20:49

"Życie w cieniu procesu" (2007)

Autor: Bożena Markowska
Reżyseria: Janusz Kukuła
Obsada: Stanisław Brudny (Adam Bień), Ewa Kania (Hanna Bień-Bielska), Zofia Saretok (Zofia Bieniowa), Wojciech Wysocki (Janusz Bień), Arkadiusz Bazak (Konrad Świaniewicz), Andrzej Blumenfeld (Kazimierz Kobylański), Zbigniew Suszyński (głos męski I), Maciej Herman (głos męski II), Barbara Zielińska (głos kobiecy)

aleksandra20
2019-02-27 11:02

download (link dostępny po zalogowaniu)

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: