Wieczór Ze Słuchowiskiem

"Boulevard Voltaire"
Andrzej Bart

Reżyseria: Andrzej Bart
Emisja: 2010-12-04

Średnia ocena: 3.83
Oddanych glosów: 6
Tagi:

Andrzej Bart
(autor)

Danuta Stenka

1961 -
(Pani Z.)

Władysław Kowalski

1936 - 2017
(Pan R.)

Stanisława Celińska

1947 -
(Adela, służąca pani Z.)

Anna Chodakowska

1948 -
(Bela, przyjaciółka pani Z.)

Julia Kijowska

1981 -
(Paulina, córka pani Z.)

Inne słuchowiska tego samego autora:

TPR
Bezdech
STT
Fabryka muchołapek
TPR
Miejsce obok
STT
Owacja na stojąco
TPR
Pan i sługa

Audiofil
2011-05-23 23:46

Reżyseria: Andrzej Bart
Realizacja: Andrzej Brzoska

Obsada:
Pani Z. – Danuta Stenka
Pan R. – Władysław Kowalski
Adela, służąca pani Z. – Stanisława Celińska
Bela, przyjaciółka pani Z. – Anna Chodakowska
Paulina, córka pani Z. – Julia Kijowska

Boulevard Voltaire to jedna z ulic Paryża, w 11. dzielnicy, niedaleko Placu Republiki, Placu Bastylii i cmentarza Père-Lachaise. Jak piszą przewodniki: panuje tu typowa paryska atmosfera...

Główni bohaterowie słuchowiska "Boulevard Voltaire" są emigrantami, którzy w różnym czasie opuścili Polskę i zdecydowali się osiąść we Francji na stałe. Pani Z. – Żydówka w niemłodym już wieku, zamożna wdowa po wybitnym ekonomiście – wyjechała z Polski wraz z rodzicami zaraz po 1956 roku. Pan R. – hungarysta, poeta, a obecnie hydraulik-amator – opuścił kraj tuż przed stanem wojennym. Inni bohaterowie to Adela – służąca Pani Z., chłopka z Białostockiego; Bela – przyjaciółka Pani Z. oraz Paulina – mieszkająca w Izraelu córka głównej bohaterki.

"Boulevard Voltaire", jak mówił Andrzej Bart w jednym z wywiadów, jest opowieścią o trudnej albo nawet niemożliwej miłości. Przypadkowy kontakt Pani Z. z hydraulikiem przeradza się w bliższą znajomość. Łączy ich miłość do muzyki klasycznej, dobrze się im razem rozmawia, idą na koncert, do kina. Odkrywają również coś jeszcze – że obydwoje są samotni, że ich życie, to prawdziwe życie, powoli przemija. A może w ogóle się nigdy nie zaczęło. "Za młodu chce się być nie wiadomo kim – mówi w pewnym momencie Pan R. – a kiedy się nie udaje, reszta mija szybko i bez smaku".

We wzajemnej bliskości przeszkadzają bohaterom "Boulevard Voltaire" niegasnące, jak się okazuje, różnice, dawne animozje, żywe wciąż stereotypy. Mąż pani Z., także Żyd, przeżył wojnę dzięki Polakom. Ale już wielu jej bliskich kolegów zginęło z ręki lub podszeptu Polaków. Z kolei Pan R. przypomni w pewnym momencie sytuacje odwrotne, w których to Żydzi zachowywali się nieprzyzwoicie względem Polaków, choćby w okresie zaborów. Na dodatek Paulina przylatuje z Tel Avivu, zaniepokojona, że matkę chce usidlić jakiś "goj", w dodatku Polak, zatem pewnie alkoholik...

"Boulevard Voltaire" to pierwszy tekst dramatyczny Andrzeja Barta, wybitnego scenarzysty (nagroda filmowa Orzeł 2010 w kategorii najlepszy scenariusz za "Rewers"; Złota Kaczka dla najlepszego scenarzysty sezonu 2009/2010), prozaika (Nagroda Kościelskich, nominacje do nagrody Nike i nagród Angelusa), autora filmów dokumentalnych. Warto dodać, że współtworzony przez niego, wielokrotnie nagradzany "Rewers" był w ubiegłym roku polskim kandydatem do Oskara.

Bart – pisał Przemysław Czapliński – traktuje słowo jak budulec zmysłowego, zwłaszcza słuchowego, doświadczania świata. W słuchowisku, które będziemy mieli okazję usłyszeć na antenie Dwójki, bierze udział plejada polskich aktorów. Ta znakomita obsada w połączeniu ze sztuką naszego wybitnego autora gwarantują wielką artystyczną ucztę.

Słuchowisko nominowane do konkursu o Grand Prix w konkursie XI Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2011".

jakoe
2012-10-31 21:40

download (link dostępny po zalogowaniu)

tomek36
2014-10-06 16:20

download (link dostępny po zalogowaniu)

Wielkosc calosci: 49.6 MB
Czas: 54m 14s
Bit rate: 128kbps
Rodzaj kompresji: .rar
Zawartosc uploadu: plik .mp3
Wersja jezykowa: polska
BRAK DANYCH NAPRAWCZYCH

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: