Powieść radiowa

"Szata"
Lloyd C. Douglas

Reżyseria: Sylwester Woroniecki

Średnia ocena: 1
Oddanych glosów: 2
Tagi:
  religia (191) 

Maciej Orłowski

1965 -
(Marcellus)

Krzysztof Gordon

1946 -
(Demetriusz)

Violetta Smolińska

1967 -
(Diana)

Henryk Gęsikowski

1951 -
(Kaligula)

Mieczysław Franaszek

1944 -
(Kaligula)

Adam Zych

Edytuj

Adam Dzieciniak

1962 -

Grzegorz Młudzik

1953 -

Tadeusz Zapaśnik

1939 -

Lidia Jeziorska

1949 -

Konrad Pawicki

1968 -

Jan Niemanek

Edytuj

Tomasz Jankiewicz

1957 -

Arnold Pujsza

1959 - 2019

Inne słuchowiska tego samego autora:

POW
Wielki Rybak

tquest
2013-02-02 20:40

download (link dostępny po zalogowaniu)

truffla33
2013-02-06 22:14

Tłem powieści  "Szata" jest Rzym i Jerozolima w czasie, gdy ukrzyżowano Chrystusa i po jego śmierci.  Słuchowisko 4-odcinkowe w duchu powieści. Trybun rzymski Marcellus  Lukan Gallio staje się posiadaczem szaty Ukrzyżowanego, a ona odmienia jego życie i życie osób, dla których jest bliski, a także nieznajomych, którzy z nim się stykają.

Przekład: Maria Skibniewska. Adaptacja radiowa: Emilia Stawska.
Obsada: Marcellus – Maciej Orłowski, Demetriusz – Krzysztof Gordon, Diana – Violetta Smolińska, Kaligula – Henryk Gęsikowski oraz Mieczysław Franaszek, Adam Zych, Adam Dzieciniak, Grzegorz Młudzik, Tadeusz Zapaśnik, Lidia Jeziorska, Konrad Pawicki, Jan Niemanek, Tomasz Jankiewicz, Arnold Pujsza
Muzyka: Dariusz Kabaciński. Realizacja akustyczna: Anna Waraczewska. Reżyseria: Sylwester Woroniecki

Odcinek 1
Obszerny wstęp na temat powieści oraz słynnej tuniki Chrystusa, która stała się podstawą historii.
Czasy cesarza Tyberiusza. Marcellus zostaje karnie oddelegowany do najgorszej placówki rzymskiej w Minoi w Palestynie przez Gajusza. Pozostawia w Rzymie ukochaną Dianę i rodzinę. Niedługo po przybyciu do Palestyny jego niewolnik – grek Demetriusz – widzi z bliska Chrystusa podczas wjazdu do Jerozolimy. Wkrótce garnizon  z Minoi zostaje  wyznaczony do nadzorowania kaźni Chrystusa. Marcellus i jego ludzie muszą czekać pod krzyżem, aż skazaniec skona. Czas skracają grą w kości i Marcellus wygrywa szatę. Jest świadkiem śmierci Jezusa, a potem musi uczestniczyć w uczcie u namiestnika Judei. Tam zostaje zmuszony  publicznie do założenia szaty. Dotyk szaty nim wstrząsa. W szoku każe szatę spalić, ale Demetriusz nie wykonuje rozkazu. Na szczęście ułaskawienie od cesarza ratuje pozycję Marcellusa i wraca on do Rzymu. Lecz nie może dojść do siebie, traci chęć do życia. Rodzina wysyła go dla podratowania zdrowia do Grecji. Marcellus ma myśli samobójcze. Szukając noża, dotyka ukrytej w bagażu Demetriusza szaty, która na nowo przywraca mu nadzieję. I pragnie naprawić szatę.
Czas trwania: 1 godzina

Odcinek 2
Marcellus  w Atenach nakłania pewnego tkacza do naprawy szaty. Tkacz okazuje się znawcą tkactwa i badaczem starych pism świętych. Stary człowiek i młody trybun zaprzyjaźniają się podczas swych spotkań nad szatą i rozmów o Chrystusie. W tym czasie ukochana Macellusa, Diana, jest w opałach. Gajusz chce się z nią ożenić. Cesarz Tyberiusz jest niedołężnym  starcem i nie może jej pomóc. Marcellus nie może wrócić do Rzymu i wciąż pozostaje w Grecji, zbliżając się do swego sługi Demetriusza. Przybywa poseł cesarza, opryskliwy i niebezpieczny trybun Kwintus. Kwintus znieważa córkę greckiego gospodarza i Demetriusz go obezwładnia. Jako niewolnikowi, grozi mu śmierć, więc ucieka za zgodą Marcellusa. Marcellus zaś rusza do Palestyny jako anonimowy podróżnik. Tam styka się z pierwszymi chrześcijanami. Trybun pragnie wierzyć. Szuka ciągle prawdy o Jezusie i poszukuje prawdziwego, jedynego Boga.
Czas trwania: 37 minut

Odcinek 3
Nad jeziorem Genezaret trybun poznaje historię o uciszeniu burzy i opowieść o niewiernym Tomaszu. Chrześcijanie dowiadują się, że jest trybunem, gdy legat rzymski Galilei zaprasza go na ucztę. Tam spotyka znów Demetriusza i dowiaduje się o zagrożeniach, które grożą chrześcijanom. I Marcellus i Demetriusz zmienili się podczas tych podróży. Spotykają się ze Szczepanem i pokazują mu szatę. Także Marcellus spotyka się z Wielkim Rybakiem. Po dwóch latach podróży Macellus jest przekonany, że Jezus zmartwychwstał i zamierza powiedzieć to cezarowi  Tyberiuszowi. Najbardziej jednak Macellus obawia się reakcji swego ojca na wieść, że stał się chrześcijaninem. Na Capri spotyka swą ukochaną Dianę.  Cezar przyjmuje Demetriusza i rozkazuje mu pozostać na jego dworze. Cezar także chce zobaczyć szatę. Mimo sympatii do Marcellusa cezar nie zgadza się, aby jego wnuczka Diana poślubiła chrześcijanina. Marcellus skacze ze statku i uważany za umarłego przez rodzinę i bliskich, anonimowo udaje się do serca Italii, a Demetriusz na Capri chroni Dianę i pomaga jej w ucieczce, gdy jej wolność jest zagrożona. Na Capri dostają także tajemny sygnał od Marcellusa, pozwalający odkryć miejsce jego pobytu.
Czas trwania: 1 godzina

Odcinek 4
Cezarem zostaje Kaligula. A jego doradcą trybun Kwintus. Kaligula pragnie ukorzyć Dianę i poszukuje jej. Diana  z Demetriuszem jest w drodze do Arpino, do Marcellusa. Marcellus trafia do chrześcijan w Rzymie, do katakumb. Demetriusz zostaje poważnie zraniony i trafia do domu ojca Marcellusa. Lekarz nie może mu pomóc. Piotr przywraca mu życie i składa obietnicę w jego imieniu. A zawistny lekarz donosi na nich. Chrześcijanie są prześladowani, mimo tego Marcellus z Dianą postanawiają się ujawnić i pobierają się. Kaligula nakazuje Marcellusowi wyrzec się wiary. Marcellus odmawia. On i Diana godzą się na śmierć w imię Chrystusa.
Czas trwania: 41 minut

rebecca2001
2015-04-12 04:35

download (link dostępny po zalogowaniu)

Odcinek 1 i 2

rebecca2001
2015-04-12 04:36

download (link dostępny po zalogowaniu)

Odcinek 3 i 4

andriusza57
2015-08-20 14:33

Premiery poszczególnych odcinków: 11, 12, 18 i 19 kwietnia 1992

Dodaj link/komentarz...

Użytkownik: Data dodania:
Link do pobrania:
Komentarz:

Historia ostatnich odwiedzin: